Rüya Kontrolü Nasıl Yapılır? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Rüya Kontrolü Nasıl Yapılır?

Rüya kontrolü yabancı terimi ile “Lucid Dream” olarak bilinmektedir. Eğer doğrudan Türkçe’ye çevirecek olursak “rüya berraklığı” diyebiliriz. Rüya kontrol etme tam olarak aslında rüyada olduğumuzu fark etmektir. Genellikle uyanmak ile uyanmamak arasındaki bir zamanda gerçekleşir. Kişi kendinin bir rüyada olduğunu fark eder ve istediği şeyi yaparak rüya kontrolü sağlanır. Rüya kontrol etmenin en güzel yanlarından bir tanesi de kişi kendini kontrol edebildiği gibi rüya içerisindeki çevreye de müdahale ederek çevresinde değişiklikler yapabilir.

Rüya Kontrol Etme Tekniklerini Kullanma

1.Rüyalarınızın günlüğünü tutun. Normal günlük hayatımızda nasıl yaşantımızı günlük tutarak yazıyorsak rüyalarımızı da aynı şekilde günlük tutarak not edebiliriz. Günlük defterinizi yatağınızın yakın bir yerinde tutun ve rüya gördükten sonra uyanınca hemen rüyanızı not etmeye başlayın. Çünkü rüya genelde ilk uyandığınızda hatırlanır ve sonra hatırlayacağınızı sanarsanız ama gün bitmeden unutmuş olursunuz. Bu durum bir çok kez başınıza gelmiştir ve bundan dolayı yatağınızın başında duran günlük defterini uyandıktan sonra hemen alıp rüyanızı not edin.

  • Eğer rüyanızda konuştuğunuzu da düşünüyorsanız yatağınızın başında bir ses cihazı da koyabilirsiniz.

2.Rüya görüp görmediğinizi sürekli kontrol edin. Günlük yaşantınızda herhangi bir şey yaparken belirli saat aralıkları ile kendinize rüya görüp görmediğinizi sorun. Tabi gerçek hayatta iken rüya görüp görmediğiniz belli bir şey ancak bunu yapmamızdaki asıl amaç bu alışkanlığı rüyaya da geçirmek. Günlük hayatta sürekli kendinize rüyada mıyım sorusunu sormanız rüya içerisindeyken de bu soruyu sormanızı sağlayacaktır ve böylelikle rüya kontrol etme ihtimaliniz artacaktır. Tekniği aşağıdaki gibi uygulayın.

  • Saati kontrol edin ve farklı bir yere bakın. Ardından tekrar saate bakın ve rüyada genelde yazılar bulanıklaşır.
  • Burnunuzu sıkarak kapatın ve ağzınızı da kapatıp nefes alıp almadığınızı kontrol edin.
  • Ayaklarınıza ve ellerinize yalnızca bakın ve inceleyin. Rüyada genellikle bu tarz durumlarda rüya bozulur.

3. Rüya görüyorum ve rüya olduğunun farkındayım diye tekrar edin. Her gece yatağa yattıktan sonra uyumaya çalışırken kendi içinizden “Ben rüyadayım ve rüya olduğunun farkındayım” gibi sözleri tekrar edin. Bu bilinç altı uyarıcı sistemi açacaktır ve rüya gördüğünüz zamanlarda da bu sözü beyniniz hatırlar ve rüya olduğunu size hatırlatır. Böylelikle rüya kontrolünü elinize almanız kolaylaşacaktır.

4.Rüyalarınızda olan şeyleri belirleyin. Gördüğünüz rüyaların genel özelliklerini sürekli not almanız faydalı olacaktır. Çünkü rüyalarınızda gerçekleşen bazı şeylerin tekrarlanma ihtimali var. Rüyalarınızda gördüğünüz bazı motifler , çevre veya olaylar benzerlik gösterebilir. Bu da sizin rüyalarınızın genel özelliklerini çıkarmanızı sağlayacaktır. Bilinçli halinizde rüyalarınızın genel özelliklerini bilirseniz rüya görürken beyninizin bu benzerlikleri fark etmesini sağlayarak rüya kontrolü için işleri kolaylaştırabilirsiniz.

5.Rüyanıza geri dönün. Uyandıktan sonra rüyanızda olanları yazın ve bunun ardından tekrar gözlerinizi kapatıp yazdığınız rüyaya odaklanarak rüyayı yaşamaya çalışın. Bunu yaparak lucid dream denilen rüya türüne geçiş yapabilirsiniz. Lucid dream gerçekleşmesi için tamamı ile uyku moduna geçmiş olmanız gerekir. Yarı uyuyor haldeyken kendinizi kontrol etmeniz aynı şey değildir.

6.Işıklı alarm almayı deneyin. Sesli alarm yerine ışıklı alarm almayı deneyebilirsiniz. Işıklı alarmı her saatte bir olacak şekilde kurun. Gece 3, 4 , 5 , 6 gibi saatlere kurduktan sonra ışığın yüzünüze vurması gerçeklikle bir bağlantı kurulduğundan dolayı lucid dream yaşamanızı sağlayabilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir