Sinüzit Nasıl Geçer ? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Sinüzit Nasıl Geçer ?

Sinüsleriniz kafatasının içinde bulunan içi boş, hava dolu boşlukların adıdır. Sinüs basıncı, rahatsız edici ve bazen ağrılı bir migrene yol açmasıyla biinir, burun kanallarını yıpratan iltihaplanmış veya tahriş olmuş membranlardan dolayı kaynaklandığı tıp dünyasınca tespit edilmiştir. Şişmiş sinüs kanalları, doğal olarak temiz hava ve mukus akışını engeller. Mukus bulunduğu yerde sıkışır ve hava yolları daha da fazla engellenmeye rahat nefes alınmasını güçleştirmeye başlar ve bunun adı aslında sinüs basıncıdır ancak sinüzit olarak adlandırılır ve tedavisi de bu kelime ile birlikte aranır. Nedene bakılmaksızın, sinüs basıncından kurtulmanın ve rahatsızlığı hafifletmenin bazı yolları vardır.

Basıncı ve Rahatsızlığı Gidermek için Tezgah Üstü Ürünler Kullanma

1. Burun spreyini kullanın. Bir burun spreyi, burun yollarının içerisinde yer alan mukusun temizlenmesine ve burun kanallarının nemlendirilmesine yardımcı olur. Spreyi kullanım talimatında belirtildiği gibi kullanın ve sabırlı olun. Eğer eczaneden satın aldığınız bir ürünü kullanmıyor ve ev yapımı bir ürün arıyorsanız buradaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

2. Oral tıkanıklığı gidermek. Hipertansiyon, diyabet veya glokom gibi mevcut tıbbi hastalıklarınız varsa, tezgah üstü ürünler almadan önce doktorunuzla konuşun. Bunlar gibi ürünler faydalı olabilir, ancak herkes için işe yaramayabilir hatta zararlı olabilirler.

  • Boğaz tıkanıklığı giderici maddeler aktif olarak fenilefrin ve psödoefedrin içerir. Bu ürünlerden kaynaklanan sık görülen yan etkiler sinirlilik, baş dönmesi, kalp atış hızının arttığı hissi, kan basıncında hafif yükselmeler ve uykudur.
  • Oral dekonjestanlar burun kanallarındaki kan damarlarını daraltarak şişmiş dokuların küçülmesine yardımcı olur. Bu, nefes alabilmeniz için gereken havanın rahat haraket edebilmesini sağlar ve burnunuzun rahatlaması için mukus akışını hızlandırır.
  • Eczanalerden Sudafed isimli ilaç için bilgi alabilirsiniz. Psödoefedrin içerikli bu ürün ülkemizde bir süre öncesine kadar reçetesiz satın alınabilmekteydi.

3. İlaçlı bir burun spreyi kullanın. Reçetesiz olarak satın alınabilen burun spreylerini kullanmak isteyebilirsiniz, ancak dikkatli olmalısınız. Bu ürünler sinüs kanallarınızın temizlenmesine ve basıncın çabucak giderilmesine yardımcı olurken, 3 günden fazla kullanmanız halinde beklenmedik sonuçlar doğurabilirler.

  • Rebound etkisi olarak adlandırılan bir durum ile karşılaşmanıza yol açabilecek bu ilaçların 3 günden fazla kullanılması durumu, vücudunuzun ilacın dozajına ve içerdiği maddelere karşı savunma haline geçmesi hatta bu ilaçların aynı dozajlarının artık etki etmemesi olarak size geri dönebilir.

İlaç kullanmadan Doğal Yöntemler

1. Yüzünüze sıcak kompres uygulayın. Basıncı azaltmak, mukus ve havanın tekrar hareket etmesini sağlamak için yüzünüze yerleştirilmiş sıcak, nemli bir havlu kullanın. Bu sayede kan akışınız rahatlayacak ve sert mukuslardan kurtulmanız oldukça kolaylaşacaktır.

  • Sıcak ve soğuk kompresler arasında dönüşümlü davranmayı deneyin. Bunu yapmak için, sinüslerinize sıcak havlu koyarak 3 dakika bekletin. Soğuk nemli bir bezi veya havluyu 30 saniye süreyle sıcağıyla değiştirin, sonra sıcak havluya geri dönün. Bu işlemi 3 defa sıcak ile soğuk arasında değişen şekilde tekrarlayın. Tedaviyi günde 4 defa tekrarlayın.

2. Bol miktarda sıvı tüketin. Sıvılar mukusunuzun kalınlaşmasına ve sinüslerinizin tıkanmasına engel olur. Bir fincan sıcak çorba ya da sıcak çay gibi bir şey içmek tıkanıklığın ve basıncın hafifletilmesine yardımcı olabilir. Ek olarak, sıvı tüketimi, tezgah üstü dekompresanlardan kaynaklanabilecek kuruluklara karşı koymaya da yardımcı olabilir.

3. Baharatlı yiyecekler yiyin. Bazı insanlar, kara biber gibi baharatlı yiyecekleri yemenin, sinüs basıncıyla ilişkili rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olduğunu düşünürler.

4. Yüzdeki belirli bölgelere basınç uygulayın. Sinüs kanallarınızın üzerinde bulunan yüzünüzün belirli bölgelerine basınç yapılması bazen geçici rahatlama sağlayabilir.

  • Basınç noktaları alanları, doğrudan gözlerinizin, burun deliklerinin her iki tarafının, burun köprüsünün, yanakların altının, kaşların etrafının ve dudaklarınızın hemen üstünün ve burnunuzun altının yer aldığı alanı kapsar. Bu bölgelerde hafif basınc, masaj veya yalnızca dokunmak kısmi bir rahatlamaya neden olabilmektedir.

5. Tetikleyicilerinizden kaçının. Havuzlardaki klor, birçok insanın sinüzit ağrısı çekme nedenidir. Diğer tetikleyiciler, örneğin yün ve yastıklarınızdaki toz veya polenler gibi daha sık karşılaşılabilecek maddeler olabilir. Uyku sırasında içinize çekebiliyor olabileceğiniz tahriş edici maddeleri çevrenizden uzak tutmak için, yataklarınızı sıcak veya ılık suyla düzenli olarak mutlaka yıkayın.

  • Bazı gıdalar, süt, peynir ve diğer süt ürünleri gibi, sinüs basıncı ve mukus oluşumu ile direkt olarak ilişkilendirilmiştir. Diğer muhtemel tetikleyici gıda maddeleri arasında beyaz pilav, makarna ve beyaz ekmek bulunur. Açıkçası, bu yiyecek maddeleri herkesi olumsuz etkilemez ya da aynı düzeyde etkilemez. Sinüs ağrısına neden olan problemlerinizi tetikleyebilecek gıdaları deneme yanılma yoluyla ya da ağrılarınız düzenli oluyorsa geçmişe doğru yediğiniz yemekleri düşünerek belirlemeye çalışın.
  • Sinüzit ağrısı çekerken alkolden kesinlikle uzak durun. Alkollü içeceklerin içilmesi, sinüs kanallarınızda gerçekleşen şişmenin çok daha büyümesine ve cidden kötü bir hal almasına neden olabilir.

Ortamsal düzenemeler

1. Havayı nemli tutun. Havadaki nem, burun kanallarınızı da nemli tutmaya yardımcı olur ve mukusun serbestçe hareket etmesine ve basıncın azalmasına katkı sağlar. Kuru havayı solumak mukusun katılaşmasına ve sinüslerin tahriş olmasına neden olabilir.

2. Buğulu nemlendiriciler edinin. Sıcak veya soğuk üfleyen farklı onlarca çeşit hava nemlendiricisi bulunur, tavsie edilen sıcaktır ancak siz yinede bütçenize göre seçebilirsiniz. Seçeceğiniz nemlendirici eğer mümkünse nane bulamamanız halinde orkide kokusu içermelidir. İkisini de bulamamanız halinde farklı bir bitkisel koku da tercih edebilirsiniz.

  • Soğuk nemlendiricilerin genel itibarıyla birkaç ayda bir mantar oluşturma riski taşıdığına dair araştırmalar sürmekte ve bu nedenle satın alacağınız bu ürünün de filtresi de dahil olmak üzere ayda en az 1 kere tamamıyla temizlendiğinden emin olmanız gerekir. Eğer filtresi yeterince iyi temizlenmez veya hiç temizlenmezse bir süre sonra havadaki mikropları tekrar havaya üflemeye yarayan bir hastalık deposuna dönüşebilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir