Sivilce (Akne) Tedavisi Nasıl Yapılır? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Sivilce (Akne) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sürekli bir şekilde aynı yerde çıkmış olan sivilceler, bir süre sonra çıktıkları yerde iz bırakmaya başlamaktadır. Sürekli olarak aynı yerde çıkan sivilceler, derin olmasalar da aynı bölgede sürekli iltihaplanma olması sebebiyle dokularda tahribat oluşturarak iz bırakmaktadır. Üç yıl süreyle tedavisi yapılmayan sivilce (akne) hastalığı olan kişilerde, sivilcelerini sıkmasalar bile iz kalma ihtimalinin giderek arttığı tespit edilmiştir. Çok derin bir şekilde kist veyahut nodül şeklinde çıkan sivilcelerin iz bırakma olasılığı daha yüksektir. Fakat bununla birlikte akne tedavilerinin bizzat kendisi de iz bırakmaya sebebiyet verebilmektedir.[no_toc]

Sivilce sonrasında kalan izler, bireyin cilt yapısı, genetik yatkınlığı ve de sivilcenin şiddeti ile doğrudan ilişkili olmaktadır. Cildinde ciddi bir biçimde sivilceleri olan bireylerin iz sorunu yaşama riskleri daha yüksektir.

Sivilce izleri, maküler tipteki izler ve deskar tipinde izler olmak üzere iki grupta toplanabilir. Maküler tarzdaki izler leke şeklinde olmaktadır, iyileşme süresi daha kısa olmaktadır ve tedavisi daha kolaydır. Skar tarzı sivilce izleri ise deriden çöküklük ve kabarıklık haliyle kendini belli etmektedir. Daha geç iyileşmekte ve tedavisi sabır gerektirmektedir.

Sivilce (Akne) İzleri Tedavi Yöntemleri

  1. İzleri Peeling ile Hafifetebilirsiniz

Eğer lekeler hafif ise uygulanan ilaç tedavisi ile lekelerin ortadan kaldırılması mümkündür. Daha derin olan lekelerde ise kimyasal peeling işlemi yapılmaktadır. Yapılan peeling işleminde cildin yüzeyine kimyasal madde sürülerek yüzeyin izlerden uzaklaştırılmaktadır. Sivilcenin bıraktığı ize ve lekeni şiddetine göre peeling işlemi değişmektedir. Maküler tarzda olan aknelerde daha çok glikolik asitli peeling tercih sebebidir.

Yapılacak peeling işleminden sonra cildin nemlendirilmesi ve de güneşten korunması oldukça büyük önem arz etmektedir. Yapılan işlem sonrasında ciltte hafif kabuklanma, soyulma, kepeklenme gibi durumlar görülebilir. 21 gün aralıklarla 4-6 seans şeklinde peeling işlemi uygulanmaktadır.

  1. Derin Olan İzler İçin Tedavi

Skar şeklinde oluşan izlerde deri bütünlüğünün bozulduğu görülmektedir. Derin ve çukurlaşmış izlerde dermaroller, dolgu maddesi uygulaması, lazer uygulaması, dermabrazyon işlemi gibi uygulamalar mevcuttur. Bu işlemlerden herhangi biri tek başına yapılabileceği gibi birlikte de uygulanabilirler.

  1. Mikroiğnelerle Tedavi

Üzerinde pek çok sayıda mikro iğnecik bulunan tekerlek veya dikdörtgen şeklinde olan mini tedavi cihazı, yüzün üzerinde hareket ettirilmektedir. İğnelerin boyutu 0.5 mm- 2.0 mm arasında değişmektedir. İğne uzunluğu arttıkça etki kuvveti de artmaktadır. İşlem sonrasında sadece bir iki gün devam eden kızarıklıklar oluşur. Seans aralıkları genel itibariyle birer aydır. 4-6 seans aralığında uygulama yapılmaktadır.

Bunların yanı sıra sağlıklı bir cilt için:

  • Akneleri sıkmamalısınız.
  • Makyajla uyumamaya özen göstermelisiniz.
  • Hormonlarınızı kontrol ettirmelisiniz.
  • Tonik kullanmalısınız.
  • Yediklerinize ve yaşam şeklinize dikkat etmelisiniz.

Sivilce (Akne) İzleri Ne Zaman Tedavi Edilmelidir?

Akne sonrasında oluşan kırmızılıkların iki aydan fazla sürmesi halinde iz bırakma olasılığı çok daha yüksek olmaktadır. Şayet altı ay gibi bir süredir sivilce izleriniz kırmızılılar şeklinde duruyor ise cildinizde beyaz çökük izlerin kalma ihtimali yüksek olmaktadır. Bu dönemde tedavi uygulanması bu olasılıkları azaltacaktır. Cildinizin onarım kapasitesini artırarak izlerin kalmasını engelleyebilir veya hafifletebilir. Yapılan araştırmalar ilk üç yıllık sürecin izlerin ortadan kaldırılmasında daha başarılı sonuçlar doğuracağını ortaya koymaktadır.

Akne İzleri Neden Tedavi Edilmelidir?

Akne izleri salt olarak cildi ilgilendiren bir durum olmamaktadır. Yapılan araştırmalar, akne izlerinin kişileri psikolojik boyutta da etkilediğini göstermektedir. Sivilce izleri kişide mutsuzluk hali, kendine güvensizlik durumu, sıkıntı, sosyal ilişki kuramama, kızgınlık, endişe, kendi bedeninden hoşlanmama, psikiyatrik rahatsızlıklar üzerinde olumsuz etkiler, depresyon, kimlik bunalımı, akademik performansın azalması ve hatta şiddete eğilim gibi ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Bu bakımdan sivilce izlerinin tedavi edilmesi oldukça büyük önem arz etmektedir.

Bunlar da ilginizi çekebilir