Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Uygulanır - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Uygulanır

Tüp bebek tedavisi önceleri tüpleri tıkalı veya hasarlı kadınlar için uygulanan bir tedavi yöntemi iken; kadın ve erkek kısırlığı dahil olmak üzere kısırlık sorunlarının yüzde 80’inin tedavi edildiği bir yöntem olarak öne çıkmaktadır.

Tüp bebek nedir?

Anne ve baba adayından alınan yumurta ve sperm hücrelerinin uygun laboratuvar ortamında döllendirilmesidir. Bu şekilde döllendirilmiş olan yumurtalar anne adayının rahmine transfer edilmesi işlemlerine tüp bebek denmektedir.

Tüp Bebek Nasıl Uygulanır? Kriterleri Nelerdir?

Tüp bebek tedavisi ile doğal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftlerin hayallerine kavuşabilmeleri kolaylaşmaktadır. Bu nedenle çiftlerin öncelikle tüp bebek nedir ve tüp bebek nasıl uygulanır konularında araştırmalar yapması da doğaldır. Yardımcı üreme yöntemleri arasında en iyi ve en sağlıklı olan bu yöntemin uygulanabilmesi için ön şartlar çiftin bir senelik bir süreç içerisinde düzenli ve korunmasız bir cinsel ilişki hayatının bulunmasına rağmen gebeliğin gerçekleşmemesi durumudur.

Tüp bebek nasıl uygulanır? Anne adayından alınan yumurta hücresi ile baba adayındaki sperm hücreleri döllenme için bir arada bekletildikten sonra ya da yumurta hücresinin içine sperm enjekte edilerek döllenme sağlanması gibi bir yol izlenmektedir. Laboratuvar ortamında elde edilen embriyolar uygun koşul ve zamanda anne adayının rahmine aktarılır. Baba adayındaki sperm ve anneden alınan yumurta hücresi döllenme aşaması tamamlandıktan hemen sonra özel bir aparat ile rahim ağzından girilerek rahim içerisine enjeksiyon edilmektedir.

Tüp Bebek Kimlere Uygundur? Riskleri Nelerdir?

Normal yollardan doğal bir şekilde çocuk sahibi olamayan çiftlerin tüp bebek tedavisini tercih etme hakları da vardır. Tüp bebek kimlere uygundur? Açıklanamayan kısırlıklarda, kadındaki tüplerin tıkalı olması durumunda, yumurtlama bozukluklarında, ileri derecedeki polikistik over sendromu hastalığında, sperm kalite bozukluklarında ve erkeğin kısır olduğu durumlarda tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır. Çocuk sahibi olmak isteyen ancak olamayan çiftlerin uzman bir doktora giderek tüp bebek kimlere uygundur şeklinde detaylı bilgiler almaları da mümkündür. Tüp bebek tedavisinde diğer tüm tıbbi işlemlerde de olduğu gibi düşük yapma, başarısız olma, döllenmenin gerçekleşmemesi, enfeksiyon riski ve dış gebelik gibi riskler de oluşmaktadır. Önemli olan anne ve baba adayının uzman bir hekimden destek almıyor olmasıdır.

Tüp Bebekte Düşük Yapma Riski Yüksek Midir?

Tüp bebekle ilgili yapılan çalışmalar birçok belirsizliği ortadan kaldırıyor. Ancak geçmişte suni tohumlama ile bağlantılı olarak ortaya konan sağlık riskleri, şimdiye dek çoğunlukla birçok çoğul gebelikten kaynaklanmaktadır.

Bununla birlikte, suni tohumlamadan sonra bireysel çocukların daha erken, çok az gelişmiş,  zayıf, olgunlaşmamış ve daha fazla mal formasyonla (oluşum bozukluğu) doğdukları açıktır. Aynı durum, yeni çalışmalarda da gösterdiği gibi, çocuk düşürme olasılığı için de geçerlidir. Çünkü sadece tek gebelikler ile karşılaştırılmıştır.

Ayrıca, yeni bulgular suni tohumlama yönteminin zarar görmesi için potansiyelini değiştirmeye devam etmektedir. Yine imbik çocukların sağlık sorunları da çiftlerin infertilitesinin (kısırlık) bir sonucu olarak yorumlanmıştır. Çünkü bu çiftleri infertil yapan hastalıklar, hamileliği, doğumu ve sağlığını da etkilediğinden bu şekilde sonuçlar elde edilmiştir.

Düşükten Kısırlık Sorumlu Değildir

Ancak mevcut çalışmalarda, başlangıçta çocuk sahibi olmayan çiftlerde iki grubun ayırt edilmesi mümkün olmuştur. Bazıları nispeten hızlı bir şekilde suni tohumlama yapabilirken, diğerleri uzun bir bekleyişten sonra kendiliğinden hamile kalmaya devam etmişlerdir. Sonuncusu ise, daha önce düşünülen verimli çiftlerin grubu olarak artık az sayıda düşüklüğe sahip risk altında olmayan çiftlerdi. Sonuç olarak, infertilite, düşüklük sayılardaki artıştan değil, suni tohumlama bağlamındaki manipülasyonlardan sorumlu değildir. Bunlar yumurtanın çıkarılması, sperm hücresi ile döllenme, inkübatörde gelişme ve rahime yeniden girmeyi içerir.

Laboratuvar mükemmel koşullar sunmuyor

Her şeyden önce, laboratuvar ortamı rahimdeki en uygun koşulları karşılamamaktadır. Petri kabındaki gelişmekte olan embriyolar, agresif oksijen radikalleri tarafından sadece oksidatif strese maruz kalmamaktadır. Eğer kuluçka makinesinden çok sık alınırsa, embriyoların gelişimine zarar vermektedir.

Tüp Bebekte Gerçekleşen Hamilelikte Çocuk Düşürme İhtimali Normal Gebelikle Aynı Mıdır?

Tüp bebek bazı kadınlarda, yapılma nedenine göre düşük yapma ihtimalini artırır. Fakat artış, tedavinin etkisini değil, bu tedaviye yol açan diğer tıbbi durumların etkisiyle oluşur. Normal yollarla gerçekleşen hamilelikler ile yalnız kadınlarda tüplerin tıkalı olmasıyla uygulanan tedaviyle oluşan gebelikler ile karşılaştığında düşüklük oranları açısından fazla bir farklılık yoktur.

Bunlar da ilginizi çekebilir