Uykumakta Zorlananlar Nasıl Yöntemlere Başvurabilir - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Uykumakta Zorlananlar Nasıl Yöntemlere Başvurabilir

Uykuya dalmak çoğu kişi için başınızı bir yastığa koyup gözlerinizi kapatmak kadar basit değildir. Düşüncelerin, endişelerin ve rahatsızlıkların hepsi zihninizi meşgul edip sizi uykudan alıkoyar. Neyse ki, hızlı ve sancısız bir şekilde uykuya dalma yeteneğini geri kazanmak için yapabileceğiniz pek çok yararlı şey var.

Uyuya Kalmak İçin

1. Odanızı serin, temiz ve sessiz hale getirin. Uyku için en iyi koşullar şu zamanların oluştuğu anlardır:

 • 20 derece civarında bir oda sıcaklığı
 • Yumuşak, rahat ve ferah giysiler. Cildiniz ile kumaş arasında sürekli bir sürtünme ciddi şekilde rahatsızlık verecektir.
 • Karanlıkta. Tüm yapay ışıkları kapatmalısınız ve elde edebildiğiniz kadar karanlık elde etmelisiniz.

2. Beyni uykuya hazırlamak için bedensel ve zihinsel rahatlama egzersizlerini kullanın. Yatağınıza yatıp uyku için hazır olduktan sonra, uyku hariç aklınıza gelecek her türlü şeyi düşünebilirsiniz. Zihninizi dağıtmak için aşağıdaki teknikleri kullanabilirsiniz ancak unutmayın, uykuya dalmak konusunda düşünürken yaşadığın stres; uykuya dalmamak için kullanabileceğin en etkili yöntemdir. Bu nedenle olabildiğince uykun veya uyuya kalman konusunda düşünceleri aklından uzak tut.

 • Gevşeyin ve kaslarınızı rahatlatın. Önce iyice gerilin, sonra vücudunuzdaki her bir kası yavaşça serbest bırakın. Parmaklarınızdan boynunuza doğru tüm kaslarınızı gevşetirken bu gevşemeyi ve vücudunuzun hareket ettirdiğiniz yerlerini düşünmeniz sizi oldukça rahatlatacaktır.
 • Nefeslerinizi sayın. Derin ve düzenli nefes almaya odaklanın. Dört saniye boyunca havayı teneffüs edin ardından nefesinizi yedi saniye boyunca tutun, sonra sekiz saniye boyunca teneffüs edin ve sizi gerçekten rahatlatan ritmi hissettiğinizde bu ritimde nefes alıp vermeye devam edin. Kendi ritminizi bulmanız vücut ısınızı ayarlamanız konusunda da oldukça yararlı olacaktır.
 • Hayal gücünü tetikleyebilecek bazı şeyler düşün. Örneğin bazı senaryolar oluşturman hem hayal gücünü geliştirip eğlenmeni sağlayacak hem de uyumana yardımcı olacaktır. Mesela; dolabının arka tarafında sonu bambaşka bir dünyaya açılan bir tünel bulduğunu ardından da bu tünele girmeye karar verdiğini düşün. Yolda yaşayacağın maceraları hayal etmeyi de ihmal etme.

3. Yatmadan beş dakika önce hafif müzik veya aynı frekansta seyreden bir ses açın. Bir pencere veya horlama yüzünden gelenlerin aksine, sürekli ve aynı ritimdeki sesler uykunuzu getirir. Daha da önemlisi, gece havlayan köpek veya öten bir horoz gibi sesler uykuya dalma sürecinizi daha da hızlandırıp sizi rahatlatır.

 • Pandora, Spotify veya Songza uygulamalarından klasik bir müzik istasyonunu dinlemeyi deneyin.
 • Dalgaları, yağmur damlalarını, rüzgar seslerini veya diğer sakin, rahatlatıcı sesleri dinleyin. Bu gibi rahatlatıcı şeyleri doğa sesleri ve müzik uygulamalarında bulabilirsiniz.
 • Uyumak için yatağa girmeden 30 dakika kadar önce odanızın ışığını kapatıp yaptığınız işlere bu şekilde devam edin. Araştırmalar bunun uykuya dalmanıza yardım ettiğini gösteriyor.

4. Yatmadan 15 dakika önce yavaşça gevşeyin. Eğilin ve ayak parmaklarınıza dokunun. Kalçanızı ve bacaklarınızı iyice esnetin. Yavaş yavaş kollarınıza ulaşın ve gökyüzüne kadar iyice gerinin.

 • Sevdiğiniz esneme hareketlerini canınızı yakmadan acı duymadan yavaşça ve rahatlayabileceğiniz bir şekilde yapın.
 • Bazı temel yoga hareketleri sıklıkla uykuya dalmak için kullanılır. Bu hareketler hakkında da bilgiler edinebilirsiniz.

5. Yatmadan bir saat önce, tüm elektronik eşyalardan, ortamlardan ve işlerden uzaklaşın. Parlak ekranlar ile çalışma zamanı sona erdi. Bilgisayar ekranlarından gözünüze yapay olarak yansıtılan mavi ışık nedeniyle vücudunuz o anın gündüz olduğunu algılayıp duruyor ve bu durum yatağa girdiğinizde uykuya dalmanızı oldukça zorlaştırıyor. Bu nedenle gece uykuya dalmadan önce mutlaka elektronik eşyalardan uzaklaşın ve kendinize biraz gününüzü düşünmek için zaman ayırın. Karanlıkta yaşadığınız günü düşünmeniz ve bir sonraki günü planlamanız diğer alanlarda da ciddi başarılar elde etmenizi sağlayacaktır.

 • İşinizi tamamladıktan sonra ve uyku vaktiniz geldiğinde; artık o işi iyileştirmek için yapabileceğiniz hiçbir şeyin olmadığını kabullenin ve bunu bir alışkanlık haline getirin. Uyuya kalmaya çalışırken sürekli iş hakkında düşünmeniz hem işiniz için hem de sizin için çokta iyi olmayacaktır, bir sonraki çalışma saatinizde çok daha iyisini yapabilmek için iyi bir uyku çekmeniz oldukça yararlı olacaktır.
 • Kitap veya farklı bir materyal okumak, bir arkadaşla sohbet etmek ve ertesi gün öğlen yemeğini, giyeceğiniz kıyafetleri vb. gazırlamak, ekranlardan uzaklaşmanın ve rahatlama sürecine başlamanın mükemmel yollarından yalnızca bazıları. Kendinize özel geliştireceğiniz bazı yöntemler çok daha iyi sonuçlar almanızı da sağlayabilir.
 • Yatmadan önce telefonunuzu kullanmanın, rahatlamanız için bir yol olduğuna inanıyorsanız, mavi ışığı azaltın ve duygusal tepkiler vermenize neden olmayacak rahatlatıcı bir eylem olduğundan emin olun. Yani, e-posta, sosyal medya, döküman okuma ve filmlerden uzak durun. Bunun yerine, meditasyon videoları, uyku oyunları veya masal okumaları gibi daha rahat hissetmenizi sağlayacak şeylerle uğraşın.

6. Yatmadan iki saat önce, evinizdeki ışıkları karartın. Gün batımından sonra evinizdeki parlak ışık, beyninize güneşin geri geldiğini ve uyku zamanının sona erdiğini söyler. Bazı üreticiler evler için karartılabilen yani ışık seviyesi ayarlanabilen bir priz ve ışık sistemini sizin için hazırlayabilir, bu konuda bir elektrikçi ile görüşmek isteyebilirsiniz. İlgili düzeneğe sahip olduktan sonra gece yatmadan önce kullanacağınız ışık seviyesinin kısıldığından emin olun ve bahsettiğimiz gibi yapay ışık kaynaklarından iletilen mavi ışıkların kısıldığından emin olun.

 • Flux gibi, güneş battıkça ekran parlaklığını otomatik olarak düşüren ve beyninizin uykuya adapte olmasına yardımcı olan bir programı deneyin.
 • Işık sizi uyandırıyor gibi hissettirmeyebilir, yani ışığın sizin için bir sorun teşkil etmediğini savunabilirsiniz ancak aslında uyku için nörokimyasal olarak melatonin oluşumunu önler. Buda uyku hormonunuzun düzenli olarak üretilememesine ve uykunuzda bazı aksaklıklar yaşamanıza neden olur. Dolayısıyla durum kişiden kişiye göre değişkenlik göstermez ve herkes için geçerlidir.

Bunlar da ilginizi çekebilir