Kültür Bakanlığı Film Fonuna Nasıl Başvurulur ? Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Kültür Bakanlığı Film Fonuna Nasıl Başvurulur ?

Kültür Bakanlığı Film Fonu Nasıl İşler ?

Kültür Bakanlığından Destek

            Öncelikle hangi kategoride işinizi sunmak istediğiniz önemlidir. Eğer yönetmen ilk filmini çekecekse başka, sadece yazıp çekmeyecekse başka veyahut birçok film çekmişse başka kategorilere başvuru yapması gerekir. Kültür Bakanlığı belirli tarihler arasında destek olmak için sitesinden duyuru yapar. İstenilenler listesini bir dosya halinde hazırladıktan sonra başvurular yapılır. Sonra bekleme süreci başlar ve yüzlerce film arasından ilk elemeyi geçip geçmediği beklenir. Yine Bakanlığın belirlediği tarihte sonuçlar açıklanır ve bu sonuçla birlikte eğer ilk eleme geçilmişse adayları başka bir prosedür bekler.

            Eğer sadece yazmak konusunda başvurulduysa bundan sonra bir işleminiz yoktur. Yapım desteğini almış olunur. Bir şekilde bakanlık bu işi ya yaptıracak ya da başvuran kişiye yaptıracaktır. İlk filminiz veya birkaç film çekmiş olduğunuz kategorideyseniz o zaman ikinci eleme için hazırlanmak gerekir. Başvurduğunuz filmden bir sahneyi seçip onu çekmenizi ve jüri karşısına çıkıp mülakata girmeniz istenir. Oldukça stresli bir atmosfer olduğu aşikardır çünkü pek çok iyi yönetmen bu fonlardan yararlanmak için başvuru yapmış olabilir ve Kültür Bakanlığı’nın o yıl ayırdığı bütçe kısıtlı olabilir. Bunun için az film seçmek isteyebilirler.

 Fon Alındıktan Sonra

            Fon alındıktan sonra film bir yıl içinde çekilmelidir. Aksi taktirde Bakanlık tarafından ödenen parayı geri ödemek gerekir. Verilen para hibe değildir. Başvuran kişinin kendisine ait bir şirketi olmalı ve oradan her şeyi faturalayıp Bakanlık’a sunmak gerekir. Film çekilirken yapılan tüm masraflar gider olarak faturalanarak teslim edilmelidir. Nasıl bir film çektiğiniz aday olan kişiyle ilgilidir. Eğer festivallerden ödülle dönerse, ödül törenine giderken giderlerinizi Bakanlık karşılar. Bakan tarafından onaylanan bu prosedürün harfiyen işlemesi esastır. Eğer işlenmezse cezai yaptırımlar söz konusudur. Bunun için mutlaka bir yapımcıya ihtiyaç doğar. Örneğin eğer işin yönetmenlik kısmında çalışacaksanız zaten pek çok şeyle aynı anda uğraşacağınız için mutlaka maddi konularla ilgilenecek birine ihtiyaç duyarsınız. Film bütçeleri özellikle ilk film için çok yüksek değildir. Bu da filmi kısa sürede bitirmeniz gerekiyor demektir. Yaklaşık bir ay içinde filmin çekilmiş olması gerekir.