Fethiye'de Tatil Yapmak ve Mavi Tur - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Fethiye’de Tatil Yapmak ve Mavi Tur

Mavi Tur Fethiye 1

Fethiye

Fethiye, Muğla’ya bağlı 13 ilçeden bir tanesi. Antalya şehrine de yakın olan Fethiye ülkemizin deniz ve doğasının bir arada olduğu gezilecek yerler arasında en güzel seçenektir. Eşsiz deniz güzelliği, harika koyları, antik Romalılardan kalma tarihi eserler, deniz turu ile gezilebilecek manzarası, ilçede yer alan kale, Roma döneminden kalma mezarlar. Özellikle Likya ve Karya uygarlıkları ilçeye epey bir miras bırakmış durumda. Uygarlıkların yaşadığı dönemde bölgede kurdukları yaşantı bölgenin her köşesinde kendisini hissettiriyor. Mavi yolculuk yapmak isteyenleri de deniz turları ve gemi yolculukları ile denizin büyüleyici rengi, denizde beliren eşsiz temizlik sizi beklemekte.

Fethiye’nin çevresini coğrafi olarak incelediğimizde Burdur, Denizli, Dalaman ve Antalya ile çevrili olduğunu görüyoruz. Fethiye’ye yolu düşenler eğer uzun süreli tatil planlıyorlarsa genellikle çevre illerde ve ilçelerde de gezinti planlıyor. Fethiye’ye geldiğiniz zaman hem şehir merkezinde hem de civar ilçe ve köylerde gezebileceğiniz çok fazla alternatif var.

Tarihi Yerler

Fethiye’de gezilecek ve görülecek yerlerin başında merkeze 28 kilometre uzaklıktaki Tlos antik şehri var. Tlos antik şehri içerisinde Likyalılar döneminden kalma hamamlar, tiyatro alanı, mezarlar ve birçok kalıntı yer alıyor. Likya döneminden kalma ve Hitit emareleri de taşıyan bu bölgeyi gezerken fotoğraflarınızın deklanşörüne sık sık basmayı da unutmayın.

 

Mavi Tur Fethiye 2

 

Fethiye’ye gelmişken köy havası görmek, doğal yaşam alanlarını incelemek isteyenlerin durağı ise Yaka Köyü. Yaka Köyü gelenekselleşen ziyaret akınları ve köyün doğal havası sebebiyle bir şenlik alanına dönmüş. Köye gelenleri gözleme yapan teyzeler, hediyelik yöresel ürün satan küçük kızlar, nefis yöresel yemekleri satan işletmeciler, yöresel kıyafetleri ile harika fotoğraflar yakalayabileceğiniz köy insanları karşılıyor. Eşsiz kareler yakalamak bir gezi ve tur için en önemli anlardır. Yaka Köyü bu imkanı fazlasıyla sunuyor. Yaka Köyü içerisinde safari tutkunları için Yaka Park ismiyle bir alan oluşturulmuş. Köy merkezine yaklaşık 1 km uzaklıkta bulunan bu yerde yarışlara denk gelirseniz mutlaka izleyin.

Mavi Tur

Mavi Tur ile yola çıktıysanız Ölüdeniz’e uğramamak hayatın hatası olur. Mavi yolculukta tekne turu yapmak için bütçenize uygun bir tekneyle yola koyuluyorsunuz. Tekne turları genellikle 6 duraktan oluşmakta ve yaklaşık 6 saat sürmektedir. Bu yüzden tekne turuna gelenlerin yanında havlu ve gerekli teçhizatlar ile gelmesi gerekiyor. Gün boyu süren tekne turlarının ücretleri ise oldukça makul. Teknenin büyüklüğü ve konforuna göre ise fiyatlar artış göstermektedir. Tekne turu sırasında bol bol demir atılacağından mavi yolculuk boyunca yüzme faaliyetlerine doyacaksınız. St. Nicholas Adası ve Kelebekler Vadisi bu tur esnasında uğrayacağınız en güzel iki mekan. Eğer Ölüdeniz’e arabayla veya otobüsle gitmeyi tercih ederseniz Fethiye ile arasındaki mesafe 11 km (yaklaşık 20 dakika).

Ölüdeniz

Ölüdeniz’e gidenler oranın farklı bir havasının olduğunu ve eşsiz deniz mavisi ile doğa yeşilinin insanı büyülediğini söyler.  Turkuaz Belcekız Plajı ve Ölüdeniz Kumburnu Plajı burada yer alan iki plaj.

 

Mavi Tur Fethiye 1

 

Ölüdeniz yamaç paraşütü sevenler için de imkan sağlıyor. Yamaç paraşütü eğitmenlerinin kontrolünde gökyüzüne doğru keyifli bir uçuş gerçekleştirerek yeryüzünün doğasını ve mavisini ölümsüzleştirin.

Kelebekler Vadisi için Fethiye’nin en güzel koyu diyebiliriz. Kelebekler Vadisi isminden de anlaşılacağı gibi 50’ye yakın kelebek türüne ev sahipliği yapıyor. Burada tırmanış gerçekleştirebileceğiniz yüksek kayalıklar ve araziler var. Tırmanmayı sevenler için biraz yorgunluktan sonra ufak bir hareketle binlerce kelebeğin uçtuğunu görmek eşsiz bir manzara, tarifi imkansız bir huzur ve hayatınızda yakalayabileceğiniz en güzel fotoğraf kareleri anlamına geliyor.

Fethiye’de kendinize özel bir tekne kiralama şansınız da bulunuyor. Ölüdeniz ve civarında yaygın olan tekne kiralama şirketleri, teknelerin 200 dolar ile 5000 dolar arasında kiralama ücretleri bulunuyor. Tekneler içerisinde yatak, mutfak ve ekstra özellik arzuluyorsanız kesenin ağzını açmanız gerekiyor.

Mavi Tur sizlere iyi planlanmış bir gezi sağlayan ve hayatta unutulmayacak izler bırakan seyir kaptanıdır. Güvenilir firmalar ve tur şirketleri sayesinde yolculuğunuz, tatiliniz zevkli geçer. Gezi boyunca belki de en önemli hususlar yemek ve kalacak yer imkanlarıdır. Fethiye’de yemek için bolca alternatif var.

Konaklama için kalacak yer ise bölgede faaliyet gösteren oteller ve pansiyonlar sayesinde mümkün oluyor. Kalacak yer için klimalı bir oda tercih etmenizi öneririz. Bu bölge yaz aylarında canlandığından ve tur şirketleri genellikle yaz aylarını tercih ettiğinden bölgenin iklim şartları sıcak bir havaya sahip. Denize bol bol girerken serinliğinizi atacak, kaldığınız odalarda ise sıcaklığı azaltmak için klimaya başvuracaksınız.

Akdeniz bölgesinin incisi konumunda olan Fethiye her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Gerek turlar için gerekse kendi imkanlarıyla gezecekler için erken davranılması önerilir. Erken rezervasyon ve erken satın alma işlemleri ile daha avantajlı bir tatil geçirin. Avantajlı paketler ve fırsatlar için kampanyaları takip etmeye devam edin.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir