Marmaris'te Tatil Yapmak ve Mavi Tur Marmaris - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Marmaris’te Tatil Yapmak ve Mavi Tur Marmaris

Marmaris’i Tanıyalım

Akdeniz bölgesinin incisi konumunda olan Muğla sahip olduğu 13 ilçeyle ve bu ilçelerdeki mükemmel deniz ve doğa manzarasıyla turizm severler için güzel fırsatlar sunuyor. Marmaris denilince akla otantik havası ve denizi, deniz keyfiyle beraber muhteşem koy ve doğa gezintisi geliyor. Tur şirketi sizlere uygun rota, konaklama yeri ve yemek menüleri sunarak kusursuz bir tatil geçirmeniz için iyi bir iş çıkaracaktır.

Tarihte Karya Uygarlığına ev sahipliği yaptığı bilinen bölge pek çok medeniyetin ticaret geçiş noktasını oluşturmuştur. Marmaris’in coğrafi konumuna baktığımızda Datça ilçesi, Kerme Körfezi, Ula ilçesi, Karadağ Tepesi, Günlük Tepesi ve güneyinde Akdeniz suları ile çevrili bir ilçedir.

Marmaris denilince akla ilk gelenlerden birisi de çam balı. Marmaris çam ağaçları yönünde geniş bir coğrafya. Çam ağaçlarının koylardaki dansı, koyları gezenler için güzel fotoğraf kareleri sunuyor. Marmaris koyları yönünden geniş bir kıyıya sahip, Akdeniz ile olan bağlantısı sebebiyle geniş bir yüzme sahasına sahip yapıdadır.

Mavi Tur Marmaris

Mavi Tur Marmaris gezisinde kalınacak yer için size merkezdeki otelleri önerebiliriz. Hem merkezi yapısı hem de civar bölgelere olan ulaşımı sebebiyle tercih edebilirsiniz. Güzel köy kahvaltıları ve yöresel ev yemekleri yemeniz için gözünüze kestireceğiniz iyi bir restoran bulabiliyorsunuz.

Marmaris’e kadar gelip de tekne turuna katılmamak olmaz. Karadan göremeyeceğiniz birçok güzelliği tekneyle turlayarak daha geniş bir açıyla ve zevkle görebilme imkanınız oluyor. Tekneniz koyları ve adaları gezerken sizler için birçok yerde durarak yemek ve yüzme molaları veriyor. Tekne turları için yetişkin kişi başı ücretleri 20 Euro’dan başlayan fiyatlarla sunuluyor. Turlar genellikle 5-6 saat sürmektedir. Tekne gezisi sırasında uğrayacağınız duraklar ise Fosforlu Mağara, Kadırga Koyu, Kumlubük, Turunç, Keçi Adası, Balık Çiftliği, Cennet Adası ve Akvaryum.

 

 

Marmaris’te yeme ve içme mekanları arasında en popüler olanları balık restoranları. Bu restoranlarda ahtapottan istiridyeye her türlü balık var. Yöresel yemeklerin keyfine varmak içinse biraz araştırma yaparak iyi yerlere ulaşmanız gerekiyor.

Marmaris’te basit bir geziyle gezilebilecek yerler arasında Marmaris Kalesi var. Tarihi dokuyu yansıtan kale, Marmaris’in Rodos Adası’na olan 45 dakikalık mesafesiyle birleşmektedir.  Marmaris’in merkezinden 9 km mesafede bulunan Cennet Adası ise kafeler, restoranlar, oturma alanları için epey yağın bir alan sumaktadır. Akşam ya da öğle yemeğinizde adada bir vakit geçirebilirsiniz.

Marmaris’te çok sayıda plaj ve kumsal var. Kumsallar arasında adını sık duyduğumuz İçmeler Kumsalı var. İçmelere sürekli olarak ulaşım imkanı minibüslerle sağlanıyor. Kumsalda kiralık şezlong ve şemsiye mevcut. Siz yine de tedarikli giderek havlularınızı unutmayın.

 

 

Koy ve kumsallar söz konusu olur da Marmaris’te yer alan Turunç’tan bahsedilmezse eksik kalır. Mavi yolculuk Turunç ile devam ederek Amos Koyu ve Amos Antik Kenti’ne uzanıyor. Turunç gezilecek ve görülecek yerlerden birisidir. Burada bulunan koyun etrafında yaşayan eski bir uygarlığa ait kalıntılar bulundu, kalıntılar istenilen büyüklük ve genişlikte olmasa da tarihi havasını iliklerinizde hissederek etrafı izleyebiliyorsunuz. Medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir bölge olan Marmaris için fotoğraf makinelerinizle sıkça fotoğraf çekmeyi asla unutmayın.

 

 

Marmaris ile Datça arasında kalan şirin bir köy ise Hisarönü. Hisarönü Marmaris’e yaklaşık 20 dakika mesafede. Bölgesel mimari yapısı ve doğasıyla ferah bir ortam sunan Hisarönü, etrafında yükselen dağlar, yazın sıcağında bunalanlar için gölge ve serin bir alan oluşturuyor. Hisarönü’nde yer alan kahvaltılık mekanlar ve restoranlar yemek yeme konusunda sizlere hizmet veriyor.

Seyahat söz konusu olunca en önemli hususlar yemek ve konaklama oluyor. Eğer gezilecek yerler zinde bir vücut ile gezilecekse rahat bir uyku ve keyifli bir yemek zamanı geçirmelisiniz. Uykunuzu tam alamamanız, kalacak yerde yaşanacak olumsuzluklar, kalacak yerin size sunduğu yemeklerin vasatlığı ya da iyi araştırılmadan yenilen yemeklerden duyulan pişmanlıklar sizlerin bir gününü çalsa bile olumsuz etkiye sahip. Tüm bu süreçlerde sorun yaşamamak için gezi turlarını iyi bir acente ya da şirket ile gerçekleştirmelisiniz.

 

 

Muğla’ya bağlı Marmaris ilçesi gezi planlarınıza not edilecek iyi bir ortam sunuyor. Akdeniz’in zenginlikleri sanki burada birikmiş ve doğasıyla, deniziyle coşkulu bir alan sunmuş. Mavi yolculuk için Marmaris doğru bir tercih. Pek çok deniz bölgesinde mavi bayrak bulunan Marmaris temiz denizlere sahip. Kiralık tekneler ve guletler ile bu geziyi daha renkli hale getirin. Kiralık tekneleri şahsi ve özel olarak tutmak isterseniz kiralık tekneler lüks seviyesine göre 80 Euro’dan başlayıp 1000 Euro’ya kadar çıkabiliyor. Marmaris’te lük gulet kiralamak için ise kesenin ağzını biraz daha açmanız lazım. Gulet fiyatları 500 Euro’dan başlayıp kademe kademe 6000 Euro’ya kadar çıkabilmektedir.

Arkadaşlarla ya da ailece gidilebilecek bir yer olan Marmaris, sıcak iklimi nedeniyle tedarikli gidilmesi gereken bir bölge. Gezeceğiniz yerler için önceden küçük notlar alırsanız ne yapacağınızı unutmaz ayrıca bol bol fotoğraf çekersiniz. Bölgedeki hediyelik eşyalardan hatıra olarak almayı da unutmayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir