Evde Vücut Geliştirme Hareketleri İle Spor Nasıl Yapılır? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Evde Vücut Geliştirme Hareketleri İle Spor Nasıl Yapılır?

Hayalleri süsleyen kaslı vücuda sahip olmak imkansız değil. Evde vücut geliştirme hareketleri ile kaslar geliştirilerek, fit bir görünüme sahip olunabilir. Vücut geliştirmek için spor salonlarına gitmeye ya da spor aletlerine gerek yok. Düzenli bir çalışma sistemi ile evde yapılan egzersizler, fit bir vücuda sahip olmayı sağlayabilir. Evde vücut geliştirmek için işe ilk olarak şınav ve mekik gibi hareketlerle başlanmalıdır. Bu hareketler vücut geliştirmeye ve kas gelişimine zemin hazırlamaktadır.

Ayrıca kas gelişimi güzel görünümün yanı sıra, iç organlarını koruyucu nitelik sağlamaktadır. Evde uygulanabilecek başlıca vücut geliştirme hareketleri; mekik, barfiks, şınav, kalf, squat, dips& rowing, sopa ile twisttir. Vücut geliştirmenin temelinde ağırlık vardır. Ağırlık kullanılarak yapılan çalışmalar, kasların daha hızlı güçlenmesini sağlamaktadır. Ağırlığın miktarı günden güne arttırılmalıdır.

[alert-warning]İlgili Konu: Karın Kası Nasıl Yapılır[/alert-warning]

Beslenme Altın Kural

Evde vücut geliştirmeye başlamadan önce beslenme şekli düzene sokulmalıdır. Vücut için gerekli olan gıdalar, yeterli miktarlarda aşırıya kaçmadan tüketilmelidir. Bilinen yanlışlar unutulmalı ve yeni bir beslenme programı uygulanmalıdır. Beslenme vücut geliştirmenin altın kuralını oluşturmaktadır. Örneğin; “Her çeşit yağ zararlıdır.” anlayışı terk edilmelidir. Doğru yağlar uygun miktarlarda alındığında hem sağlığı, hem de fiziki gelişmeyi olumlu etkilemektedir.

Evde Vücut Geliştirme

  • Dips & Rowing: Karşılıklı duran iki sandalye yardımı ile yapılan harekette, sandalyelerin yerlerine sabitlendirilmesi gerekmektedir. Sandalyelerden birine ayaklar, diğerine ise eller konulmalıdır. Arada kalan boşlukta, vücut sırtüstü kalacak şekilde aşağıya doğru inip kalkma hareketi yapılmalıdır. Hareket kollar başta olmak üzere karın ve bacak kaslarını geliştirmektedir. Hareket yapılırken, sandalyelerin sabit durmasına dikkat edilmelidir.
  • Sopa İle Twist: Evde bulunan herhangi bir sopa yardımı ile yapılabilen bu harekette yalnızca vücudun üst kısmı, burgu hareketi ile döndürülmektedir. Hareket ayakta veya oturarak yapılabilir. Vücudun yan bölgesinde bulunan kasları geliştiren bu hareket hergün düzenli olarak tekrarlanmalıdır.
  • Ev Kardiyosu: Evde düzenli şekilde yapılan hareketler, kas gelişimini sağlamaktadır. Ev çevresinde bulunan merdivenler düzenli şekilde inilip çıkılabilir. Bunun yanında ip atlamakta kas gelişimini desteklemektedir. Evde uygulanan basit kardiyo hareketlerinde yüksek verim alınmaktadır.
  • Kuvvet Hareketleri: Dumbell, barbell ya da pilates topu ile yapılan hareketler vücuttaki kas gelişimini desteklemektedir.
  • Pull-Of: Barfiks olarak bilinen bu hareket sırt, kol ve omuz kaslarını çalıştırmaktadır. Kapıya zarar vermeyecek şekilde monte edilen bar sopa bu hareketin yapılmasına uygun ortam hazırlamaktadır. Asıl dikkat edilmesi gereken hareketlerin düzenli şekilde yapılmasıdır. Verimli sonuç, ancak o zaman alınmaktadır. Spor aklınıza geldikçe ya da can sıkıntısını gidermek için yapılmamalı, aksine alışkanlık haline getirilmelidir.
  • Bacak Kası: Düz bir zemine yan şekilde yatıldıktan sonra sırasıyla bacaklarda açma kapama hareketleri yapılmalıdır. Bacaklar sırasıyla yukarıya doğru kaldırılmalıdır. Bu hareket bacak kaslarını geliştireceği gibi, yan yağların yakımını hızlandırmaktadır.

Bunlar da ilginizi çekebilir