Kardiyo egzersizler nasıl yapılır - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Kardiyo egzersizler nasıl yapılır

kardiyo egzersiz

Kardiyovasküler egzersiz nedir?

Kardiyovasküler egzersizler, günümüzdeki onca farklı spor ve egzersiz dalından sadece bir tanesi. Peki ama kardiyovasküler egzersiz nedir?

Kardiyovasküler egzersizler, vücuda giren oksijeni arttırıp, kalbin oksijeni daha etkili kullanmasını sağlayan hareketlerdir. Bunlar, aynı zamanda aerobik, yani akciğer ve kalbi güçlendiren ve kandaki oksijeni arttıran egzersizlerdir.

 

kardiyo egzersiz

Aerobik egzersizler, kardiovasküler anlamda formda kalmayı sağlar. Vücutta bulunan yağı kontol eder, kas dayanıklılığını arttırır.

Aerobik olmayan egzersizler, vücudun enerji ihtiyacını karşılamak için yeterli miktarda oksijen üretmeyen egzersizlerdir. Bunlar; yüksek nabız hızında yapılan, kısa süreli ve vücutta laktik asit biriktiren hareketlerdir.

Aerobik aktiviteler Aerobik olmayan aktiviteler
 

Yürüyüş
Koşu
Bisiklet
Yüzme
Aerobik

Beyzbol
Futbol
Kros

 

Çoğu spor salonu, salon bünyesinde yapılan aktiviteler listesinde fitness’a da yer verir. Aerobik, step gibi kendi başına bir spor dalı gibi kullanılmasına rağmen fitness, aslında insan vücudunun sağlıklı bir biçimde işlemesi olarak tanımlanabilir. Bowling, golf ve yavaş yürüyüş gibi sporlar bu tanıma girmezler; çünkü kardiovasküler anlamda zindelik sağlamazlar.

Peki sağlıklı bir beden için ne kadar egzersiz yapmak gerekir?

Haftanın üç gününe yayacağınız 20 ila 60 dakikalık egzersizler zinde kalmanız için oldukça yeterlidir. Katılabileceğiniz aktiviteler ise oldukça çeşitli: Koşu, yüzme, bisiklet ve 3 dakikadan fazla süren cimnastik tarzındaki egzersizler, vücudunuzu en iyi şekilde çalıştıracak; aynı zamanda da kalp sağlığınızı korumanızda yardımcı olacaktır.

Haftada iki ila dört gün yapacağınız, aerobik olmayan egzersizlerse zinde kalmak için başka bir yol. Bunlar yoğunluğu fazla ama süresi kısa; kros, atlama, ağırlık çalışması gibi egzersizlerdir.

Yapacağınız kardiyovasküler egzersizler kalbinizi güçlendirecek ve daha çok kan pompalanmasını sağlayacak. Hareketleri, günlük yaşantınızın bir parçası haline getirdiğinizde; başlangıç seviyesinden ileri seviyelere doğru ilerleme kaydettikçe; kalp atış hızınızın da arttığını göreceksiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir