Bir Dolandırıcılık Girişimi Nasıl Anlaşılır - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Bir Dolandırıcılık Girişimi Nasıl Anlaşılır

Bir Dolandırıcılık Girişimi Nasıl Anlaşılır

Bir dolandırıcılık girişimini tespit etmek her zaman kolay değildir, ancak dolandırıcılar onları ele verecek bazı yaygın taktikleri kullanma eğilimindedir. Dolandırıcılıkla ilgili konularda nelere dikkat etmek gerekir, dolandırıcılarının taktikleri nelerdir, bir dolandırıcılık girişimi nasıl anlaşılır gibi soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Birdenbire iletişim kurarlarsa şüphe duyun

İster yeni bir banka hesabı, ister emeklilik danışmanlığı, isterse yerel bir satış elemanı arıyor olsun, her zaman onlarla ilk temas kuran siz olmalısınız. Sizinle birdenbire iletişim kuran herhangi bir şirketten veya kişiden her zaman şüphelenin. En iyi ihtimalle, bu bir satış görevlisinin sizi aramasıdır ve herhangi bir şey istemiyorum diye iletişimi sonlandırabilirsiniz. En kötü ihtimalle ise bu bir dolandırıcılık girişimidir. Her iki durumda da muhtemelen onlarla uğraşmak istemezsiniz.

Teklif gerçek olamayacak kadar iyi geliyorsa dikkatli olun

Dolandırıcılar genellikle büyük bir ödül kazandığınızı, sıfır riskle küçük bir miktar yatırım yaparak çok para kazanabileceğinizi veya pahalı bir ürünü çok uygun fiyata alacağınızı söyleyerek sizi kandırmaya çalışır. Hiç tanımadığınız bir kişinin bu tür teklifler için sizinle iletişime geçmesi pek olası değildir. Eğer bu teklifler gerçek olamayacak kadar iyi geliyorsa, muhtemelen gerçek değildir.

Kişisel bilgilerinizi vermeyin

Dolandırıcılar kişisel bilgilerinizi almak için her şeyi deneyeceklerdir. Bununla paranızı çalabilir, hesaplarınıza erişebilir ve hatta sizin adınıza yeni hesaplar kurabilirler. Kişisel bilgilerinizi kiminle paylaştığınıza çok dikkat edin. Tanımadığınız kişiler ile asla bilgi paylaşmayın. Onların sizin hakkınızda birkaç bilgiye sahip olması sizleri yanıltmasın. Paylaşacağınız bilgiler ileriki aramalarda sizlerin onlara daha çok inanmasını da sağlayabilir.

Acil bir karar vermek için kendinizi baskı altında hissetmeyin

Dolandırıcılar genellikle karar vermeniz noktasında acele ettirmeye çalışırlar. Bir şey hakkında ne kadar çok düşünmek zorunda kalırsanız, bir şeyin yanlış olduğunu fark etme olasılığınız o kadar artar. Her zaman bir şeyleri derinlemesine düşünmek için zaman ayırın. Saygın ve dürüst bir şirket, bilinçli bir karar vermeniz için size daima zaman verir. Sizi acele ettirmeye çalışan kimselere asla güvenmeyin.

Dilbilgisi veya yazım hatalarıyla dolu mektuplara ve e-postalara dikkat edin

Dolandırıcılar genellikle kötü gramer ve yazım dili kullanır. Meşru kuruluşlar, nadiren göze batan hatalar yaparlar. Bu yüzden size gelen mektup, tanıtım yazıları veya elektronik postalarda dilbilgisi ve yazım hatalarına dikkat edin. Bu karşınızdaki kimsenin ne derece profesyonel olduğunun da göstergesidir.

Kimseye söylememe isteklerini görmezden gelin

Bir şeyi sessiz tutmanız istenmesi kırmızı bayrak olmalıdır. Dolandırıcılar bunu yalnızca sizi dolandırıcılık konusunda uyarabilecek arkadaşlarınız ve ailenizle konuşmanızı engellemek için söyler. Eğer kimseye söylemeyin, gizli tutun vs. gibi taleplerde bulunanlara şüpheyle yaklaşın.

Karşınızdaki kişinin iletişim bilgilerine dikkat edin

Dolandırıcılar sizin onlara ulaşabileceğiniz şekilde iletişim bilgilerini vermekten hoşlanmazlar. Biri sizinle birdenbire iletişim kurar ve para isterse, kendi iletişim bilgilerini vermeyi reddederse veya yalnızca bir cep telefonu numarası veya posta kutusu adresi varsa bu kişiden şüphelenmelisiniz.

 

Bir Dolandırıcılık Girişimi Nasıl Anlaşılır isimli makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Eğer Whatcrypt Nedir, Whatcrypt Nasıl Kullanılır?  ile ilgili makalemiz de ilginizi çekerse buradan ulaşabilirsiniz.

Whatcrypt Nedir, Whatcrypt Nasıl Kullanılır?

Bunlar da ilginizi çekebilir