Home-Ofisi Çocuklar İçin Nasıl Güvenli Hale Getirebilirsiniz - Wikinasil.Net

Home-Ofisi Çocuklar İçin Nasıl Güvenli Hale Getirebilirsiniz

Home-Ofisi Çocuklar İçin Nasıl Güvenli Hale Getirebilirsiniz

Geçtiğimiz yıl içinde, Koronavirüs sebebiyle çoğumuz evden çalışabilmek için yaşam alanımızın bir kısmını hızlı bir şekilde derme çatma ofislere dönüştürmek zorunda kaldık. Evinizi ev ofise (Home-Ofis) çevirmek yeterince zor olmayabilir. Ancak etrafınızda küçük çocuklarınız veya evcil hayvanlarınız olduğunda göz önünde bulundurmanız gereken bir dizi risk vardır. Peki Home-Ofisi çocuklar için nasıl güvenli hale getirebilirsiniz. Önlemler alınmazsa kablolar, kırtasiye malzemeleri, masalar ve hatta kitap yığınları potansiyel bir tehlike olabilir. Bu yazımızda çocukları evde güvende tutmak için neler yapılabilir, evden çalışanlar hangi güvenlik kriterlerine uymalı, home ofis nasıl güvenli hale getirilebilir, home ofis çalışma kuralları nelerdir, home ofis çalışmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir gibi konular hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki sekiz ipucumuzu okuyunuz.

Eşyaları çocukların erişemeyeceği bir yerde saklayınız

Kazaları önlemek için ofis ekipmanlarını çocuğunuzun ulaşamayacağı yüksek raflarda veya dolaplarda tutunuz. Kalem, ataç ve zımba gibi küçük sabit nesneler bile boğulma tehlikesi oluşturabilir. Bu nedenle en iyisi bu tür malzemeleri küçüklerden uzak tutmaktır. Piller, özellikle küçük düğme şekilli piller, yutulduğunda tehlikelidir ve hatta ölümcüldür. Bu nedenle güvenli bir şekilde saklandıklarından emin olunuz ve eski pilleri uygun şekilde atınız.

Arabalarda Çizikler Nasıl Giderilir merak ediyorsanız bu makale ilginizi çekebilir.

Arabada Çizikler Nasıl Giderilir

Çekmeceleri ve dolapları kilitleyiniz

Çocuğunuzun ulaşabileceği şekilde altlarda çekmeceleriniz ve dolaplarınız varsa, bunları kilitli tutunuz veya açılmaması için bir güvenlik mandalı kullanınız. Bu, çocukların içerideki potansiyel olarak tehlikeli maddelere ulaşmasını ayrıca sıkışan parmaklar nedeniyle yaralanmaları da önleyecektir.

Gevşek kabloları kapatınız ve sabitleyiniz

Kablolar elektriksel bir tehlike oluşturabileceği gibi boğulma ve takılmadan dolayı düşme tehlikesi de oluşturabilir. Bu nedenle zeminde kabloların olmamasını sağlamak önemlidir. Elektrikli ekipmanınızı elektrik prizlerine yaklaştırmanız mümkün değilse, kazaları önlemeye yardımcı olmak ve kabloları sabitlemek için cırt cırt veya bantlar kullanabilirsiniz.

Koronavirüs Olan Birisiyle Aynı Evde Nasıl Yaşanır başlıklı yazımız ilginizi çekerse yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Kablosuz ofis ekipmanlarını seçiniz

Fare ve klavye gibi kablosuz ekipmanları seçerek ev ofisinizin içindeki kablo sayısını azaltabilirsiniz. Böylelikle takılma veya dokunmalar sebebiyle meydana gelebilecek kazaları en aza indirmiş olursunuz.

Mobilyaların sabit olmasını sağlayınız

Ev ofisinizde kitap rafları, dosya dolapları gibi mobilyalarınız varsa, çocuğunuzun üzerine devrilmesi ve zarar görmesi riskini azaltmak için; her bir parçanın mümkün olduğunca duvara sabitlendiğinden ve sağlam olduğundan emin olunuz. Yine benzer şekilde devrilebilecek dengesiz kitap ve klasör yığınlarından kaçınınız.

Köşe koruyucuları kullanınız

Masa, dolap ve sıra gibi ofis mobilyalarının köşeleri keskin veya delici olabilir. Bunlara karşı köşe koruyucuları kullanmanızı öneriyoruz. Köşe koruyucuları ucuzdur, takılması kolaydır. Küçük çocukların düşmeleri halinde kendilerine zarar vermelerini önlemeye yardımcı olabilir.

köşe koruyucu

Etrafta sarkan kablo veya ip gibi şeyleri bağlayınız

Ev ofisinizde panjurlarınız varsa, bir kilit kancası kullanarak kablolarını veya iplerini bağlayınız. Bu, küçük çocukların iplere veya kablolara dolaşmasını ve oluşabilecek boğulma riskini ortadan kaldıracaktır. Küçük bir çocuğun soluk borusu bir yetişkine göre daha dar ve daha yumuşaktır. Bu sebeple olası bir ip veya kablo dolanma durumunda 15 saniye gibi kısa bir sürede çocuk bilincini kaybedebilir.

panjur ipi

Ofis kapınızı kilitli tutunuz

Küçük çocukları asla gözetimsiz olarak ofisinizde yalnız bırakmayınız. Mümkünse çocukların içeri girip çıkmasını önlemek için ofis kapınızı kilitleyiniz veya alternatif olarak kapı eşiğine yerleştirmek için bir portatif merdiven kapısı satın alınız. Ofis alanınızı kapatamıyorsanız ve çevrenizde sürekli çocuklarınız veya evcil hayvanlarınız geziniyorsa, herhangi bir kazayı önlemek için ofis koltuğunuzu geriye doğru itmeden önce daima arkanızı kontrol ediniz.

merdiven kapısı

Bu makalemizde Home-Ofisi Çocuklar İçin Nasıl Güvenli Hale Getirebilirsiniz konusuna değindik. En değerli varlıklarımız olan çocuklarımızın sağlığı ve güvenliği için yazımızda açıklanan hususlara dikkat etmeyi unutmayınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir