Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır

Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır

Her insan zaman zaman öfkelenir. Öfkeye sebep olan şey her ne ise saldırıya geçmeden önce sakin bir kafayla düşünebilmek öfke kontrolünde önemlidir. Duygularınızı ifade ettiğiniz sürenin uzaması size zaman kazandıracak ve daha mantıklı kararlar almanıza olanak sağlayacaktır. Bu yazımızda bir çok kişinin sorunu olan öfke kontrolü hakkında sizlere bazı ipuçları vermek istiyoruz. Öfke Nasıl Kontrol Edilir, Öfke Nasıl Yenilir, Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır, Öfke Nasıl Atılır gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır

1-Öfkenin Sebebini Bulmak

Öfkeyle başa çıkabilmenin birinci kuralı öfke duymanıza sebep olan şeyi iyi incelemektir. İnceledikten sonra öfkenin sebebini en net şekilde ifade etmeniz gerekir. Sürekli sinirli oluşunuz yanlış anlaşılmanıza ve durumun daha kötü bir hal almasına neden olacaktır.

  • Size yardımcı olmak isteyen kişileri terslemek yerine sizi dinlemelerini ve yardımcı olmalarını sağlayınız.
  • Ukala olmak yerine sakin ve alçak gönüllü olmayı deneyiniz.
  • Karşınızdaki kişi veya kişileri tenkit ve tehdit etmeyiniz.

2-Kendini Doğru İfade Etmek

Öfkeli insanlar çoğu zaman durumlarını çaresiz olarak gösteriler. Öfkeyle baş etmenin ikinci kuralı durumunuzu çaresiz olarak göstermek yerine daha sade olarak yansıtmaktır. Olaylarını abartmadan, uzatmadan yalın ve sade olmanız karşınızdaki kimsenin sizi daha kolay anlamasını sağlar.

3-Eskileri Sürekli Gündeme Getirmemek

Öfkeli insanların pek çoğu geçmişteki olayları sürekli gündeme getirir. Üçüncü kural, geçmişi tekrar etmek ya da sürekli eski şeyleri gündeme getirmek yerine hitap ettiğiniz kişinin de duygularını göz önüne getirerek eski defterleri açmamaktır. Eski olayları sürekli konu ederek karşı tarafı suçlamak yerine daha ılımlı yaklaşım hem sizin öfkenizi dindirecek hem de karşı tarafı daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

4-Karşınızdaki Kişileri İncitmemek

Öfkeli anlarda insanlar genelde birbirini incitir. Dördüncü kural, karşınızdakini incitmeyiniz, onunda sizi incitmesine izin vermeyiniz. Öfkenizi karşıdakine saldırarak dile getirmek yerine karşınızdakini kırmadan ve üzmeden dile getirmeye çalışınız.

5-Karşıdaki Kişiye Hatalarını Söyleyebilmek

Tartıştığınız veya öfkelendiğiniz kişilere saldırmadan önce sizi inciten davranışlarını söyleyiniz ve düzeltmesi için rica ediniz. Gerektiği anlarda sorunu daha esprili bir yaklaşım içerisinde çözmeyi deneyiniz.

6-Saygı Duyduğunuzu Hissettirmek

Karşınızdaki muhattaba bağırıp çağırmak yerine ona saygı duyduğunuzu hissettiriniz. Sizin için düşündüklerinin önemli olduğunu hissetmesiniz sağlayınız. Her şeyi söyledikten sonra tepki vermeden ve sözünü kesmeden dinleyiniz.

7-Sorunun Bütünlüğünü Sağlamak

Tartıştığınız kişinin sorunu kaynatmasına ya da değiştirmeye çalışmasına izin vermek yerine konuşma şekline uygun biçimde konu bütünlüğünü sağlayınız. Tartışmanın ana fikrini üzerinden gidiniz. Ana sorunları çözmeden yan sorunlara yönelmeyiniz.

8-Olumlu ve Yapıcı Olmak

Tartışma esnasında sorumsuz olmak ve karşıdakine saldırmak yerine, olumlu ve yapıcı olmayı tercih ediniz. Sorunun çözümü için başrolünüzü kaybetmeyiniz.

Arabalarda Çizikler Nasıl Giderilir merak ediyorsanız bu makale ilginizi çekebilir.

Arabada Çizikler Nasıl Giderilir

Öfke Kontrolünde Eleştirilere Tahammül Edebilme

Düşünceleriniz ya da fikirleriniz değer görmüyor olabilir. Hatta kimi zaman yoğun eleştiri altında kalabilirsiniz. Kendinize duyduğunuz güven bu eleştiriler karşısında yerle bir olabilir. Eleştiriler karşısında;

  • Kendinizi ahmak ve aptal olarak nitelendirebilirsiniz.
  • Dışlandığınızı düşünebilirsiniz.
  • Suçlu olduğunuzu düşünebilirsiniz.

Öfkesini kontrol edemeyen kişiler, eleştiriye tahammül edemeyebilir. Hatta eleştiri karşısında durmaları gereken sınırı da kimi zaman aşabilirler.

Psikolojik açıdan zayıf olan bireyler, eleştiri karşısında en çabuk pes eden gruba girmektedir. Alacakları en ufak saldırıda çok çabuk yılacaklar ve hayatla olan bağlantılarını koparacaklardır.

Bencil olan kişiler ise eleştiriye karşı tahammül düzeyi en yüksek olan grup olmakla birlikte eleştiriye karşı yine en ciddiyetsiz olan kişilerdir.

Koronavirüs Olan Birisiyle Aynı Evde Nasıl Yaşanır başlıklı yazımız ilginizi çekerse yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

 

Yöneltilen Eleştirilerle Başa Çıkabilmenin Yolları

Size yöneltilen eleştirilere karşı başa çıkabilmek için;

  • Eleştirileri ve yöneltilenleri iyice irdeleyiniz.
  • Doğru bir eleştiriyi kabul edip kaçmayınız.
  • Sizin için önemli olmayan bir eleştiriyi sakin bir şekilde reddediniz. Haksızca suçlandığınızı düşünüyorsanız bunu çekinmeden dile getiriniz. Geri çekilmeyiniz, kabullenmeyiniz.

Bu makalemizde Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır konusuna değindik. Kaliteli, sağlıklı ve uzun bir hayat için öfkeden uzak durmayı unutmayınız. Öfkesiz günler geçirmeniz dileğiyle.

Bunlar da ilginizi çekebilir