Gerçek Tereyağı Nasıl Anlaşılır? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Gerçek Tereyağı Nasıl Anlaşılır?

Bilinenin aksine yağ vücudumuz için vazgeçilmez bir kaynaktır. Mutlaka vücudun belli oranda yağa ihtiyacı vardır. Elbette gerçek ve katkısız olması şartı ile. Yağ doğal hali ile ve doğrudan alındığı zaman bedenimiz için yararlıdır. Hayvansal yağ bu açıdan insan bedeni için vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Mutlaka tüketilmesi gereken ve küçük yaşlardan en ileri yaşlara kadar mutlaka yenmesi gereken bir besin kaynağıdır. Fakat günümüzde doğal tereyağı adı altında piyasada birçok sahte tereyağı satılmaktadır. Gerçek tereyağını sahtesinden ayırmanın yöntemlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Tereyağı Ne İçerir?

Yediğiniz 50 gram tereyağının içerisinde %82 oranında süt yağı vardır. Yaklaşık 375 kaloriyi de beraberinde almış olursunuz. Bunun yanında yeterli oranda protein, vitamin, mineral ve asitleri de vücudunuza almış olursunuz.

Bu açıdan bakıldığında her gün 30-40 gram arasında tereyağı tüketmek gayet sağlıklı bir davranış olacaktır.

Gerçek Tereyağı Sarı Renkte Midir?

Bu yanlış bir inanıştır. Tereyağın sarı renkte olması hayvanın yediği otlarla doğrudan ilişkilidir. Yağa yeşil rengini veren yeşil bitkilerdeki karotenoid maddesidir. Dolayısı ile hayvanın beslenme biçimi ve yediği otların taze ya da kuru ot yemesi ile doğrudan ilişkilidir. Kışın kuru otla beslenen hayvandan elde edilen tereyağı daha açık renkte olurken, yazın yeşil otlarla beslenen hayvanın yağı sarıya yakın ya da resmen sarı olabilir. Yeşil otla besleniyor olması da aynı tonda sarı renkte olmasını gerektirmez. Trabzon tereyağının Trakya tereyağından ya da bir başka yörenin tereyağından daha sarı renkte olmasının tek sebebi o bölgede otlayan hayvanın yediği otların çok daha yeşil olması ve dolayısı ile çok daha fazla karotenoid içermesidir. Ayrıca her bölgenin tereyağı farklı rayihada ve aromada olur. Bu da hayvanın otladığı ot çeşitleri ile alakalıdır. Kışın yediğimiz tereyağları nasıl oluyor da sarı olabiliyor sorusunun cevabı da çok açıktır. Hayvan kışın taze yani yeşil ot yiyemeyeceğine göre hayvanın yediği yeme belli oranda karotenoid maddesinin eklenmesi ile olmaktadır ve hiçbir zararı yoktur. İşte bu nedenle ocak ayında yediğimiz bir tereyağı yazın yediğimiz yağlar gibi sarı renkte olur. Böylelikle yılın her zamanında yediğimiz tereyağı sarı renkte olabilmektedir. Ama bunu her üretici tercih etmemekte ve kışın ürettikleri yağlara bu maddeyi katmamaktadırlar. Yağ aynı yağdır ve aynı besin değerlerini içermektedir sadece rengi daha açıktır hepsi bu.

Fakat bunun dışında sahte üreticiler yağa doğrudan sarı rengini verecek gıda boyası katmaktadırlar ki bu bir sahtekârlık anlamına gelir. Bunu anlamanın yolu yağı erittiğinizde sarı bir rengin belirgin bir şekilde yağdan ayrılması ile olur. Bunun dışında yağın gerçek tereyağı olmadığını anlamanın başka yolu da vardır. Renk açısından bir sahtekârlık yapılmamıştır ama bir doymuş yağ olan tereyağına doymamış yağ olan margarin katılarak elde edilen sahtekârlıktır. Tereyağını oda sıcaklığına koyduğunuzda 5 dakika içinde yumuşamaya ve erimeye başlayacaktır. Eğer durum böyle ise o yağ gerçek bir tereyağıdır. Fakat 5 dakika geçmesine rağmen hala belirgin bir yumuşama yok ise katkı maddesi olduğunun net bir göstergesidir.

Kısaca netleştirmek gerekirse gerçek tereyağı rengiyle doğrudan ilişkili değildir. Gerçek tereyağı sarı ya da açık renkte olabilir ve bu hayvanın yediği otla doğrudan ilişkilidir. Ot yeşilse süt sarı tonda olur ama ot kuru ise yağ açık renkte olur. Yağın sarı olması doğal ve katkı içermeyen tereyağı olduğu anlamına gelmez. İçinde bitkisel yağlar, margarin ve başka ek maddeler koyulmuş olabilir. Bunu anlamanın yolunu da yukarıda açıkladık.

Tüm bunların sonucunda şunu bilmek gerekir. Bilindik ve güvenilen markaların yağları ya da bildiğiniz doğal küçük üreticilerin tereyağlarını gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Ve tüm uzmanların söylediği ve yukarıda belirttiğimiz oranda yani her gün 30 gram kadar tereyağı tüketmek vücut açısından gerekli ve asla zararlı olmayan bir besin kaynağıdır.

Bunlar da ilginizi çekebilir