Türk Kahvesi Nasıl Yapılır? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Türk kahvesi gelenek ve göreneklerimizin bir parçası ve vazgeçilmez tatlarımızdan bir tanesi. Kızın marifetli oluşu bile güzel köpüklü Türk kahvesi yapıp yapmadığından anlaşılır. Eğer sizde şöyle nefis bir Türk kahvesi nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız adımları takip edebilirsiniz. Köpüklü Türk kahvesi yapmanın sırları ve teknikleri nelerdir yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Gerekenler

 • Kavrulmuş kahve çekirdekleri
 • Su (dilerseniz süt de ilave edebilirsiniz)
 • Şeker (isteğe bağlı)
 • Öğütülmüş veya ezilmiş baharat (isteğe bağlı)
 • Türk lokumu (isteğe bağlı)

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

1. Kahve çekirdeklerin seçimini iyi yapın. Türk kahvesini en iyi şekilde yapabilmek için orta kavrulmuş olan kahve çekirdeklerini seçmenizde fayda var.

2. Daha saf ve organik kahve tohumlarına sahip olun. Toz kadar ince olacak şekilde öğütülmüş kahve tohumları da iyi sonuçlar vermektelerdir. Oldukça ince işlenen kahve tohumlarının en ince hali elbetteki tazelik konusunda çekirdeklileriyle aynı sonucu vermeyecektir.

 • Her fincan için yaklaşık olarak bir çay kaşığı öğütülmüş kahve çekirdeğini cezveye yerleştirin. Cezvenin geniş tabanlı, dar boyunlu ve yine geniş ağızlı olması iyi olacaktır. Yine Türk kahvesi pişirirken sıkça kullanacağınız için ısı yalıtımı olan bir sap cezvede mutlaka bulunmalıdır.
 • Türk kahvesini koyacağınız fincan sayısınca soğuk suyu cezveye ekleyin ve isteğe bağlı olmak üzere cezvenize şeker ekleyin. Eğer kahvenizde farklı lezzetler kullanmak isterseniz baharat kullanmayı deneyebilirsiniz. Tarçın, hindistan cevizi veya karanfil Türk kahvesine en çok yakışan lezzetlerdir ancak kullanımı 1/8 çay kaşığıyla sınırlı kalmalıdır.

4. Çatal ile kahvenin suda çözülmesini hızlandırabilirsiniz. Sanki bir yumurta çırpıyormuş gibi kahveyi de çatal ile çırpar gibi yapabilirsiniz. Kaşık kullanarak da karıştırabilirsiniz ancak çatal aralıklı olduğu için karıştırmak daha kolaydır ve kahve daha iyi ayrışır.

5. Kısık ateşte pişirmek en önemli noktalardan bir tanesi. Kahveyi ne kadar az ateşte pişirebiliyorsanız o kadar iyidir. Eğer kahveyi yavaş yavaş pişirip ve sürekli karıştırırsanız köpüğü bir o kadar daha artacaktır.

6. Köpürmeye başlayınca kahveyi ocaktan alın. Bu adımda kritik noktalardan bir tanesidir. Kahvenin köpürmeye başladığını görünce tam en çok köpürmüş halindeyken ocaktan kahveyi çekmeniz gerekir. Bu zamanlamayı iyi yaparsanız çok iyi köpüklü kahve elde edebilirsiniz.

7. Kahvenizi cezveden fincana dökerken direkt olarak fincanın tabanına çarpacak şekilde değilde kenarından dibine süzülecek şekilde dökmeye dikkat edin. Eğer direkt tabana dökerseniz kahvenin yoğunluğu ve lezzetinin değiştiğini fark edeceksiniz, en lezzetli halini alması için kahvenin bardağın kenarından dibe doğru süzülmesi gerekecek.

Köpüklü Kahvenin Püf Noktaları

 • Kahvenin çekirdeklerini ve tozunu çatalla güzelce suda ayrıştırın.
 • Kahvenin köpüklü olabilmesi için kısık ateşte pişirilmesi gerekir ve ne kadar çok karıştırırsanız iyi.
 • Kahve tam köpürdüğü noktada kahveyi ocaktan almanız gerekir.
 • Şekerli olmasına göre de köpüklü oluşu değişebilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir