Dondurma Nasıl Yapılır? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Dondurma Nasıl Yapılır?

Bir daha ki sefere artık dondurma satın almak yerine evde dondurma yapmak isteyeceksiniz. Çünkü dondurma yapımı aslında sandığınız kadar zor değil ve çok kolay. Eğer çocuğunuz ile de eğlenceli bir etkinlik yapmak istiyorsanız evde dondurma yapımı sizler için iyi bir seçim olabilir. Bu tarifte sizlere kolay yoldan vanilyalı dondurma nasıl yapılır bunu anlatacağız. Dilerseniz bazı kısımlarda kendi zevkinizi kullanarak tarifi zenginleştirebilir ve ortaya farklı şeylerde çıkartabilirsiniz. Adımları takip ederek yaptığınız sürece başarılır bir şekilde dondurma yapabileceğinizden emin olabilirsiniz.

dondurma nasıl yapılır

dondurma nasıl yapılır

İhtiyacınız Olan Şeyler

İçindekiler

4 büyük yumurta sarısı
2/3 fincan şeker
11/2 fincan süt
1 vanilya çekirdeği yada 1 çay kaşığı vanilya özü (size bağlı)
11/2 yoğun krema

Malzemeler

Karıştırma kabı
Süzgeç
Çırpma Teli
Ölçe kabı ve kaşıklar
Orta boy tencere
Spatula
Anlık ölçüm yapan termometre (opsiyonel)

Yapılışı

 1. Buz kabı oluşturun. Büyük bir kaba buz küpleri koyun ve biraz soğuk su ekleyin. Koyduğunuz bu büyük kabın içerisine bir kap daha koyun ve üzerine  süzgeç yerleştirin. Bu hazırladığınız kabı yakınınızda tutmaya çalışın.
 2. Limon sarısı olana kadar yumurta ve şekeri çırpın. Eğer yumurta sarısını ayırmadıysanız öncelikle yumurta sarısını ayırın ve şekeri içine katın. Ardından bu karışımı karıştırmaya başlayın. Başta kalın ve koyu bir renk olan bu karışım ardından limon rengini alacak ve pürüzsüzleşecektir.
 3. Sütü ocakta ısıtın. Sütü orta derece ateşte ısıtmaya başlayın ve süt ısındıktan sonra vanilya özü veya çekirdeğini içindekileri göre ekleyin. Süt kaynar hale geldikten sonra sütü ocaktan alın.
 4. Yumurta karışımını süt ile ısıtın. Hemen hemen 1 fincan sıcak sütü yumurtayı karıştırırken ekleyin. Bunu yapmanız bir sonraki adımda yumurtanın kekleşmesini önleyecektir.
 5. Isıtılmış yumurta karışımını süte dökün. Bir önceki adımda ısıtmış olduğumuz süt ve şeker karışımını sütün tamamına yavaşça karıştırarak ekleyin.
 6. Karışım katılaşana kadar ocakta ısıtın. Ocağın altını kısık ateşte açın ve hazırladığımız karışımı sürekli karıştırmaya başlayın. Tencerenin altının yapışmamasına dikkat edin ve tencerenin altı ile kenarlarını sürekli kazıyarak karıştırmaya dikkat edin.
 7. Dondurma karışımını buz kabına koyun. İlk adımda hazırladığımız buz kabına hazırladığımız dondurma karışımını döküyoruz. Karışımı süzgeçten geçirmemiz dondurmanın daha güzel bir kıvam almasını sağlayacaktır.
 8. Yoğun krema ile dondurma karışımını karıştırın.
 9. Karışımı tamamı ile soğutun. Bu karışımı hazırladığımız buz kabında tamamı ile soğutun. Bu işlem yaklaşık 20 dakika sürer ve bu süre boyunca karıştırmaya özen gösterin. Alternatif olarak karışımı buz dolabında 3 saat yada gece boyunca soğutabilirsiniz.
 10. Karışımı farklı bir kaba alın karıştırın ve buzluğa koyun. Karışımı farklı bir kaba aldıktan sonra yaklaşık 20 dakika kadar çırpın ve kıvamı milkshake haline geldikten sonra dondurma karışımını buzluğa koyabilirsiniz. Ara ara kontrol edin ve dondurmanız olduğunda afiyetle yiyebilirsiniz.

Opsiyonel ( Dondurma makinesi var ise )

 • Dondurma karışımının kabını değiştirin. Dondurma karışımınızı dondurma makinesinin kabına aktarın. 20 dakika kadar karışımı hemen hemen milkshake kıvamına gelene kadar karıştırın. Bu yaklaşık 20 dakika sürebilir.
 • Dondurma makinesinde karışımı dondurun. Dondurma makinesine hazır olan karışımı doldurun ve dondurmaya başlayın. Dondurmanız hazır olunca afiyet ile yiyebilirsiniz.

[alert-note]

Tarif İçin Notlar

Yazının başında da belirttiğimiz gibi tarifi kendi malzemelerinize göre de şekillendirebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse diğer dondurma çeşitlerinden de deneyebilirsiniz. Dondurmanızı vanilyalı yada farklı bir çeşit yapmak sizin elinizde.

[/alert-note]

Bunlar da ilginizi çekebilir