Pizza Hamuru Nasıl Yapılır? (Resimli Anlatım) - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Pizza Hamuru Nasıl Yapılır? (Resimli Anlatım)

Ev yapımı pizza hamurunu bir defa denedikten sonra, satışı yapılan hamur ile kendi yaptığınız arasındaki farkı fark etmemniz mümkün değil. Ayrıca, pizza hamurunun ne kadar kolay yapılabileceğini de fark edip bundan sonra dışarıdan pizza sipariş etmeye son verebileceksiniz.

[alert-warning]İlgili Konu: Pizza Nasıl Yapılır (Kolay Anlatım)[/alert-warning]

Gerekenler

 • 2/3 fincan (165ml) ılık su (yaklaşık 105 ° F / 38 ° C)
 • 1 çay kaşığı (5 ml) şeker
 • 1 tatlı kaşığı (5 ml) maya
 • 1/2 çorba kaşığı (7.5 mi) tuz
 • 1 çorba kaşığı (15ml) zeytinyağı
 • 2 su bardağı + 1 çay kaşığı (250 gr) un

Adımlar

1. Bir kaba ılık su koyun. Maya ve şeker ekleyin. Hafifçe karıştırın ve maya suyun üst kısmında köpük haline gelene kadar 5-10 dakika kadar bekleyin. Sonra tuz ve yağ ekleyin.

2. Karışımı karıştırırken aynı anda kademeli olarak unu ekleyin. Karışım karıştırmak için çok kalın bir hal aldığında yeterli un ilave ettiğinizi anlarsınız.

3. Hamuru yoğur. Hamur parlak ve yapışkan bir kıvam aldığı zaman hazırlanmış demektir; Ne kadar ince yoğuracağınız konusunda kafanız karışırsa hamurun inceliğinin ışığa doğru tutulduğunda arkadaki ışığı geçirdiğinden emin olduğunuz seviye olduğunu bilmelisiniz.

 • Hamuru kaseden çıkarın ve temiz, iyi unlanmış bir yüzeye koyun. Ahşap bir tahta veya temiz bir masa en iyisidir. İlgili yüzeyin rahat olarak çalışabileceğiniz bir yükseklikte olduğundan emin olun. Çok nemli veya yapışkan ise üste ek un serpin ve daha kuru olmasını sağlayın.
 • Hamuru yığın haline getirin ve birlikte yoğurmaya başlayın. Bileklerinizle hamurun içine hafifçe bastırarak yoğurmaya devam edin.
 • Hamurun size uzak kalan kenarını kendinize doğru katlayın ve oluşan hamur yığınının ortasına bastırın. Her tarafa doğru döndürün ve yoğurmaya devam edin. Yoğurma işlemi süresince bu pres katlama sırasını tekrarlayın.

4. Oda sıcaklığında 1 saat veya buzdolabında 5 saat mayalanmaya bırakın. Hamurun mayalanması çok daha lezzetli bir hamur elde etmeniz için oldukça önemlidir bu nedenle ideal olan 1 saatlik oda sıcaklığındaki süreyi 1 saat 15 veya 1 saat 30 dakikaya kadar uzatabilirsiniz. Ancak buzdolabında mayalanma işlemi daha uzun süreceğinden dolayı bu süreyle pek fazla oynamanız söz konusu olamayabilir.

5. Mayalanan unu bir tezgah üzerine yerleştirin ve hamurun üzerini tekrar unlayın.

6. Hamuru iki yuvarlak top oluşaca şekilde eşit olarak kesin ve her parça için aşağıdaki adımları tekrarlayın. İki hamurun boyutunun ne kadar olacağından emin olamazsanız tam ortadan ikiye bölebilirsiniz bu size ortalama olarak bir tane parçası 2 kişilik olacak şekilde 2 parça pizza hamuru hazırlayacaktır. Dolayısıyla daha fazla kişi için pizza hazırlıyorsanız bu hamurun daha çok parçaya bölünmesini isteyebilirsiniz, böldüğünüz her parça bu adımdan sonra uygulanacak işlemlere tek tek giderecektir ve sonucunda üzerine malzeme koyabileceğiniz bir pizza hamuruna dönüşecektir. Eğer 4 kişilik pizza hazırlamak istiyorsanız 4 farklı top elde etmek için 4 parçaya bölebilirsiniz, hamurun inceliğine göre büyüklüğü değiştirebileceğinizden dolayı bu konuda da sıkıntı yaşamayacağınızdan emin olabilirsiniz.

 • Her bir topu elinizle yaklaşık 2cm – 4cm kalınlığa gelinceye kadar düzleştirin kısacası hamuru ortalama 3cm kalınlığında olacak şekilde açın.

7. Hamurun kenarlarından doğru çimçikleyin. Çimçikledikçe hamurun iç bölgesini büyütmeyi ancak yırtılmasını da önlemeyi deneyin. Bunu yapmanızdaki amaç aslında bir sonraki aşamada hamuru yumruklarınızın üzerinde döndürecek olmanızdır, bu sayede orta noktası esneyen hamurun uç kısımları da genişlemeye, uzamaya ve incelmeye çok daha uygun bir hale gelecektir. Dolayısıyla hamurunuzun hem çap olarak büyük hem de daha ince olması için bu işlemi yapmanız pizza hamuru hazırlama adımları arasında bulunan en kritik noktalardan birisidir ve aceleye getirmek istemeyebileceğinizi düşünmekteyiz.

8. Hamur tıpkı bir disk gibi görününce elinizle biraz sallamayı deneyin ve yırtılmadığından emin olun.

 • Bir yumruk yapın ve hamuru yumruklarınızın üzerine sarın.
 • Diğer elinizi de bir yumruk yapın ve diğer yumruğunun yanındaki hamurun altına koyun.
 • Hamurunu daha fazla gererek yumruklarınızı dikkatlice ayırın.
 • Germe esnasında hamur yumruklarınızın üzerinde dönecek şekilde yumruklarınızı (yüzünüze doğru ve sola doğru) kaydırın.
 • Hamurun çapı yaklaşık 20 cm ulaştığında işlemi tamamladığınızı anlayabilirsiniz. Eğer bu süreç içerisinde hamurun yırtılacağından endişe ediyorsanız büyük ihtimalle hamur yırtılacaktır hamuru tekrar unlu yüzeye koyun ve biraz daha unlayın. Yırtılmayacağından emin olduğunuzda 20 cm çapa da sahipse pizza hamurunuz hazır demektir.
 • Hamuru yumruklarınızın üzerinde döndürmek için sağ yumruğunuzu yukarı aşağı, sol yumruğunuzu ise ileri ve geri yönde haraket ettirmeyi deneyin. Bu sayede hamurunuz yumruklarınızın üzerinde bir frizbi gibi dönecektir bu işlemi yapmanız hem hamurunuzun genişlemesi hem de yırtılmadan incelmesi için çok önemlidir ve genel itibarıyla bakıldığında bir pizza hamurunu lezzetli ve güzel kılan en önemli şey hamurunun kaliteli olmasıdır. Bu nedenle pişirmeden önce hamurunuzun tam istediğiniz kalınlıkta ve yine tam istediğiniz büyüklükte olduğundan emin olun. Yüzeyinin geniş olması üzerine koyacağınız lezzetler için çok önemlidir zira pizzanın üzerine koyulacak lezzetlerin üst üste yada sıkışık koyulması bazı noktaların ve bazı bölgelerdeki sosların tam pişmemesine neden olabilir ki bunu yapmak istemezsiniz. Bu nedenle pizzayı pişirmeden önce üzerine koyacağınız lezzetlerin miktarını ve sosun yoğunluğunu da hesaba katmış olmanız önemlidir. Eğer üzerine koyacağınız sos oldukça sıvı bir sossa pizzanın hamurunu biraz daha kalın bırakmak isteyebilirsiniz, ancak pizzanın üzerine koyacağınız sos daha yoğun ve kıvamlı bir sossa pizzanızın hamurunun ince olması sosun tadını daha iyi almanızı ve pizzanızın çok daha lezzetli olmasını sağlayacaktır.

Bunlar da ilginizi çekebilir