10 Bin TL Yardım Nasıl Alınır?

Koronavirüs salgını nedeniyle maddi sıkıntı yaşayan vatandaşlar için başlatılan 10 bin TL yardım süreci başlamıştır. Bu yardımdan faydalanmak isteyen vatandaşların T.C kimlik numaraları, cep telefonu ve e-posta adreslerine sahip olmaları gerekmektedir. Yardımın alınabilmesi için başvurular E-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Başvuru yaparken bazı belgeler talep edilmektedir. Ancak, kayıtlı olmayan vatandaşlar için ALO 170 veya PTT iş yerlerinden randevu alarak başvuru yapılabilmektedir. Yardımın alındıktan sonra vatandaşların notere gitmelerine gerek yoktur. Ayrıca, başvurunun sonuçlanması beklenirken danışmanlık hizmeti almak isteyenler ALO 144 numarasını arayabilirler.

Kimler Yardım Alabilir?

10 bin TL yardımı, maddi açıdan zor durumda olan vatandaşların yararlanabileceği bir destektir. Başvuruların kabul edilmesi için belirli bir kriter vardır. Dar gelirli, işsiz, dul ve yetimler, engelli ve şartlı tahliyeli vatandaşların başvuruları kabul edilir. Bunun yanı sıra sosyal yardım almayan ve geliri belli bir seviyenin altında olan vatandaşlar da başvuru yapabilirler. Başvurular, E-Devlet üzerinden ya da diğer belirtilen yollarla yapılabilir. Başvurusu kabul edilen vatandaşların banka hesaplarına 10 bin TL ödeme yapılır. Yardım almak isteyen vatandaşların gerekli belgelerle birlikte başvuru yapmaları gerekmektedir.

Başvuru Nasıl Yapılır?

E-Devlet, 10 bin TL yardım başvurusu yapmak için en kullanışlı ve hızlı yol olarak öne çıkıyor. Başvuru yapmak için öncelikle E-Devlet şifresi gerekiyor. E-Devlet kapısına giriş yaptıktan sonra “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı”nı tıklayarak “Sosyal Yardım Başvurusu” sayfasına gidiyoruz. Ardından T.C kimlik numaramızı girerek “Başvur” butonuna basıyoruz.

Başvuru formunda, ad ve soyad bilgileri ile birlikte cep telefonu numarası, e-posta adresi ve diğer kişisel bilgiler istenmektedir. Ayrıca aile ve gelir bilgilerini de girerek başvuruyu tamamlıyoruz. Başvuru formu doldurulduktan sonra onay ekranı karşımıza çıkacak ve onayladıktan sonra başvurumuz tamamlanmış olacak.

Kayıtlı Olmayanlar Nasıl Başvurabilir?

E-devlet üzerinden başvuru yapmak için kayıtlı olunması gerekmektedir. Ancak kayıtlı olmayan vatandaşlar da yardım için başvuruda bulunabilirler. Bunun için ALO 170’yi arayarak randevu alabilirler ya da PTT iş yerleri üzerinden başvurularını tamamlayabilirler. Randevu alınan gün ve saatte gerekli belgelerle birlikte PTT iş yerine gidilerek başvuru işlemi gerçekleştirilebilir. PTT tarafından verilecek olan gönderi takip numarası ile başvurunun ne durumda olduğu takip edilebilir.

Başvurunun Ardından Ne Olacak?

Başvurunuz onaylandıktan sonra banka hesabınıza 10 bin TL tutarında ödeme yapılacaktır. Ödeme, başvuru işlemini gerçekleştirdiğiniz banka hesabınıza yapılacaktır. Eğer başvurunuz reddedilirse, başvuru onaylanana kadar beklemeniz gerekmektedir. Onaylanmayan başvurular için ALO 144’ü arayarak danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Başvurunuzun sonucunu E-devlet üzerinden takip edebilirsiniz.

İncelenen Başvurular Sonuçlanmazsa Ne Yapılmalı?

Eğer başvurunuzun sonuçlanmaması durumunda maddi durumunuz kötü ise, ALO 144’ü arayarak danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Bu hizmet sayesinde başvurunuzun hangi aşamada olduğunu öğrenebilir ve gerekli adımları atabilirsiniz. Bunun yanında başvurunuzun durumunu takip edebilmek için başvurunuzda vermiş olduğunuz cep telefonu numaranızı ve e-posta adresinizi takip etmenizde fayda var. Başvurunuzda bir eksiklik varsa size en kısa sürede bilgi verilecektir.

Başka Hangi Yollarla Başvuru Yapılabilir?

10 bin TL yardım almak için birçok farklı yol bulunmaktadır. Başvuru kabul eden bankaların şubelerine giderek, ALO 144 üzerinden başvuru yaparak, PTT iş yerlerine giderek veya Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına yüz yüze başvuru yaparak 10 bin TL yardım almak mümkündür. Her yöntemde birtakım belgeler istenebilir ve başvurular incelendikten sonra sonuçlar açıklanacaktır. Başvuru yaparken T.C kimlik numarası, cep telefonu numarası ve e-posta adresi bilgilerinin yanında ikametgah gibi belgeler de istenebilir. Hangi yöntemi seçerseniz seçin, 10 bin TL yardım almak için bu yolların her biri kullanılabilir.

Hangi Belgeler Gerekli?

10 bin TL yardım başvurusu yapmak için belirli belgelerin sunulması gerekmektedir. Başvuru sırasında çeşitli belgelerin teslim edilmesi önemlidir. Bu belgeler arasında T.C kimlik belgesi, gelir belgesi, nüfus kayıt sureti ve ikametgah belgesi yer almaktadır. Başvuru esnasında istenildiği takdirde ayrıca diğer belgeler de talep edilebilir. Gereken belgelerin tamamı eksiksiz ve doğru bir şekilde sunulmalıdır. Ayrıca belgelerin orijinal olması istenir. Belgelerin fotografik kopyaları veya çıktıları kabul edilebilir ancak belgelerin aslları gerektiği takdirde gösterilmelidir.

Yardımı Aldıktan Sonra Ne Yapılmalı?

10 bin TL yardım alındıktan sonra paranın banka hesabına geçip geçmediği kontrol edilmelidir. Eğer para hesaba geçmişse vatandaşlar bunu harcayabilirler. Yardım almak tamamen ücretsizdir ve notere gitmeye gerek yoktur. Yardım parası hesaplarda olduğu sürece vatandaşlar istedikleri gibi kullanabilirler. Önemli olan, yardım parasının hak ettikleri kişilere adil bir şekilde dağıtılmasıdır. Yardım parası gereğinden fazla harcandığında ya da başka amaçlar için kullanıldığında, bu durum halk arasında tepki çekebilir.

Yorum yapın