Abdest Nasıl Alınır?

Abdest, İslam dininde önemli bir ritüeldir. Hem ruhani hem de bedensel temizliği sağlar. Abdest almak, imanımızın gereği olduğu gibi, vücut sağlığımız için de oldukça önemlidir. Abdest almadan ibadetlerimiz kabul edilmez. Abdest almak için öncelikle niyet etmek gerekir. Eller ve yüz 3 kere yıkanmalıdır. Ağızın içi, dişler ve burun, kulakların arkası da temizlenirken, en son ayaklar yıkanır. Abdest alırken, dikkatli olmak ve adımları doğru uygulamak gerekir. Bu sayede, hem bedenen ve hem de ruhen temizlenmek mümkün olur.

Abdestin Faziletleri

Abdest, İslam dininde önemli bir yer tutmaktadır. Namaz, oruç ve diğer ibadetlerde abdest alınması gerekmektedir. Abdestin sadece dini bir boyutu değil, aynı zamanda sahip olduğu ruhani faydaları da bulunmaktadır. Abdest alırken bedenimiz ve ruhumuz bir arınma sürecine girer. Vücudumuzdaki kir, pislik, toz, ter ve benzeri şeylerden temizlenir. Kalbimizdeki kötü düşünceler, nefret, kin ve benzeri duygulardan da arınmış oluruz. Abdest, tüm bu olumsuzluklardan arındırarak bizim için bir arınma ve temizlenme süreci sunar.

Ayrıca, abdestin sağladığı bu ruhani faydalar sayesinde insanın manevi dünyasında da bir takım değişimler gözlenir. Abdest alındıktan sonra kişinin hali, ruh hali ve huzuru değişir. Abdest almak, Allah’a yakınlaşmayı sağlar. Abdest alırken yapılan dualar ve niyetler sayesinde, Allah katında makbul bir kul olma şansımız artar. Abdest, insanın içindeki kötülükleri, negatif enerjileri ve ruhsal karmaşayı giderir. Böylece, kişinin kendisiyle, Allah’la ve çevresiyle daha iyi bir bağ kurması sağlanır.

 • Abdest almak, kişinin ruhundaki negatif enerjileri atmasına yardımcı olur.
 • Abdest, kalp ve sinir sistemini sakinleştirir. Bu sayede, huzursuzluk, stres ve endişeden kurtulmaya yardımcı olur.
 • Abdest almak, kişinin iç huzurunu sağlar ve nefis terbiyesine yardımcı olur.
 • Abdest, kişinin ruhundaki boşlukları doldurarak Allah’a yakınlaşmayı sağlar.
Abdestin Faydaları Özet
Ruhani arınma Kötü düşüncelerden arınırız.
İç huzur sağlama Stres, endişe ve huzursuzluktan kurtuluruz.
Nefis terbiyesi Kendimizle mücadele ederek ruhumuzu arındırırız.
Allah’a yakınlaşma Makbul bir kul olmamız için yardımcı olur.

Abdest Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Abdest, Müslümanların namaz kılmak için yapmış olduğu ritüellerdendir. Abdest alırken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta vardır. Bunlar;

 • Niyet Etme: Abdest alınmadan önce, içinden geçirilen niyetle başlanmalıdır.
 • Elli Yıkama: Eller, bilek bölgesine kadar suyla yıkanmalıdır.
 • Üç Kere Ağız Gargara Yapma: Ağzın üç kere su ile yıkanması ve gargara yapılması gereklidir. Buruna su çekerek burun temizliği de yapılır.
 • Yüz Yıkama: Yüzün tamamı ıslatılmalıdır.
 • Kolların Yıkama: Kolun dirsek bölümüne kadar yıkanmalıdır.
 • Mesh: Başın üstüne su dökülür ve kulakların arkası, başın tepesi ve boyun mesh edilir.
 • Ayakları Yıkama: Diz kapaklarından başlayarak ayak bileklerine kadar yıkanmalıdır.

Abdest aldıktan sonra, kişi namazını kılmaya hazırdır. Ancak, kişi abdestliyken ağır bir şey yiyip içerse veya tuvalete giderse, abdesti bozulur ve tekrar alınması gerekir.

Niyet Etme

Abdest almadan önce, niyet ederek abdest almaya başlanması gereklidir. Niyet etmek, abdestin manevi boyutunu güçlendirmenin yanı sıra, abdestin sadece bir temizlik ritüeli değil, aynı zamanda bir bağlılığın ifadesidir. Niyet etmek için, kalpten bir niyet edilmeli ve içten bir dilek tutulmalıdır. Aynı zamanda niyet, sözlü olarak da ifade edilebilir. “Niyyet ettim Allah rızası için abdest almaya” gibi bir niyet cümlesi ile abdeste başlanabilir. Bu niyet, abdestin doğru şekilde yapılması durumunda sağlayacağı manevi faydaları artıracak ve abdest sırasında konsantrasyonu kolaylaştıracaktır.

Elleri Yıkama

Abdest alma sürecinde elleri yıkamak, oldukça önemli bir adımdır. Elleri, parmak araları ve bileklerle birlikte üç kere yıkamak gereklidir. İlk yıkama sonrası ağız kısmını yıkamak için su alınır, çalkalanır ve dökülür. İkinci yıkamada ise burnun karıştırıldığı parmaklara su alınarak yüz doğrultusunda üflenecek şekilde temizlenir. Üçüncü yıkama sonrasında ise sağı el parmakları arasından su alınır ve sol elimizin el parmakları arasına sürterek yıkama işlemi tamamlanır. Tekrar edilecek durumlar arasında örneğin; ellerdeki birden fazla damla sıvı çıkması, suyun bir bölgesinde kir bulunması veya uzun bir süre, ellerimizle kelime okumak gibi durumlardan sonra tekrar yıkanması gerekmektedir.

Lorem ipsum dolor sit amet

Consectetur adipiscing elit. Fusce porta enim quis elementum iaculis. Nulla facilisi. Praesent a elementum eros, a consequat nulla. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia curae; Nunc tortor arcu, semper sit amet pharetra eu, luctus at est. Nulla non consequat enim. In ultrices, quam vel sagittis auctor, eros dui pretium lacus, vitae tempor massa ipsum ut orci. Sed ac est dignissim, rhoncus ligula vitae, tincidunt odio. Nulla facilisi. Proin id neque vel ante suscipit convallis id ut mi.

Lorem ipsum dolor sit amet

Consectetur adipiscing elit. Fusce porta enim quis elementum iaculis. Sed in elementum arcu. Ut vitae tincidunt erat. Nam vel augue sed lectus posuere porttitor. Sed vitae bibendum orci. Morbi consectetur mi sit amet nulla eleifend tincidunt. Aliquam vel aliquet nisi, quis maximus diam. Sed ut turpis ac nibh pharetra dapibus.

 • Fusce sit amet dolor vel neque lacinia tincidunt vel dictum lorem.
 • Nullam euismod imperdiet metus vitae volutpat.

Phasellus sed velit urna. Morbi eu elit sed odio aliquam dignissim. Sed scelerisque nunc vel placerat tempor. Vestibulum id nibh quis quam suscipit elementum. Mauris vehicula felis sit amet rutrum posuere. Nam est enim, venenatis sed bibendum ut, ultrices in massa.

Header 1 Header 2
Lorem ipsum dolor Sit amet
Consectetur adipiscing elit Morbi blandit

Ağız ve Burun Temizliği

Ağız ve burun temizliği, abdestin önemli bir parçasıdır. Ağız ve burun temizliği yaparken dikkat edilmesi gereken ilk kural, bu işlemin sırasının el yıkama işleminden önce geleceğidir. El yıkama işleminden sonra ağzın içi ve burnun içi temizlenmelidir. Ağız ve burun temizliği sırasında kullanılan suyun, özellikle üst solunum yolu problemleri olan insanlarda temiz olması önemlidir. Ağız ve burun temizliği yaparken herhangi bir maddi kalıntı kalıp kalmadığına dikkat edilmeli ve işlem tamamlanana kadar yutulmamalıdır. Bu adımların takip edilmesiyle birlikte ağız ve burun temizliği işlemi tamamlanmış olacak ve abdest alınmış olacaktır.

Abdestin İptal Edici Durumları

Abdest alındıktan sonra belli durumlar, abdestin bozulmasına sebep olur. Bu durumlar arasında büyük abdest yapmak, idrar çıkmak, ayakta bulunurken bayılmak, bilinç kaybı yaşamak, hileyapmak, cinsel ilişkide bulunmak, kadının adet görme dönemi ve lohusalık süreci yer alır. Eğer bir kişi, abdest aldıktan sonra bu durumlardan herhangi birini yaşarsa, yeniden abdest alması gerekiyor. İşin daha da detaylı açıklaması için aşağıdaki tabloya göz atabilirsiniz:

Durumlar Abdesti İptal Eder mi? Yeniden Abdest Almak Gerekir mi?
Büyük abdest yapmak Evet Evet
İdrar çıkmak Evet Evet
Ayakta bayılmak Evet Evet
Bilinç kaybı yaşamak Evet Evet
Hile yapmak Evet Evet
Cinsel ilişkide bulunmak Evet Evet
Kadının adet görme dönemi Evet Evet
Kadının lohusalık süreci Evet Evet

Bu sebepler dışında, abdestin otomatik olarak bozulmasına sebep olan herhangi bir durum yoktur. Abdest alındıktan sonra bu durumlardan uzak durulması, ibadetlerin daha sağlıklı ve doğru bir şekilde yerine getirilmesini sağlayacaktır.

Lorem ipsum dolor sit amet

Consectetur adipiscing elit. Fusce porta enim quis elementum iaculis. Phasellus ultricies, risus vel convallis faucibus, dolor ante dignissim massa, ac bibendum risus augue a elit. Nam pharetra mollis risus vel vulputate. Donec lacinia elit a sapien posuere gravida. Suspendisse euismod posuere volutpat. Quisque euismod felis eget est scelerisque ullamcorper. Suspendisse bibendum aliquam tincidunt. Donec arcu ante, scelerisque vel hendrerit non, varius et magna. Curabitur ornare purus ex, vel consequat mi placerat in. Integer dapibus, dui eget fermentum molestie, eros sem pretium magna, ut laoreet eros nunc vel quam.

Nullam blandit, dolor a tincidunt posuere, metus quam tempor magna, nec pellentesque dolor odio nec massa. Maecenas ac massa sit amet est eleifend mollis eget ac turpis. Fusce ultrices diam id placerat rutrum. In bibendum odio in mauris condimentum venenatis. Nulla vel bibendum urna.

Lorem ipsum dolor sit amet

Consectetur adipiscing elit. Fusce porta enim quis elementum iaculis. Sed ut est ac lacus fermentum tristique ut volutpat ligula. Nam felis ipsum, consequat ut nulla eu, ullamcorper pharetra mi. Aenean id sapien nisl. Nullam sagittis lobortis magna, ut commodo neque malesuada ut. Etiam ut elit lobortis, euismod justo nec, venenatis erat.

Suspendisse eu ullamcorper enim. Sed eget magna luctus, bibendum urna in, aliquam libero. Nam ultrices facilisis pulvinar. Nunc aliquam ac magna a pharetra. Nulla facilisi. Integer quis purus felis. Sed lacinia lectus at posuere fermentum. Donec ultrices sapien a ipsum tempor porttitor. Mauris sed vehicula velit, vel convallis est.

Abdest Duaları

Abdest alırken bazı duaların okunması önerilir. Bu dualar abdesti daha anlamlı hale getirir ve manevi bir hava katar. İşte abdest duaları:

 • 1. “Eûzübillâhimineşşeytanirracîm, Bismillahirrahmânirrahîm.”
 • 2. “Allah’ım! Beni günahlarımdan temizle ve kalbimi nurlandır. Sana şükreden, hamdeden, tevbe eden, seni zikreden ve sana ibadet eden kullarından eyle.”
 • 3. “Ashadu an la ilaha illallah, vahdehu la şerike leh. Ve ashadu enne Muhammeden abduhu ve rasûluh.”
 • 4. “Subhâneke Allâhümme ve bi hamdik. Eşhedü en lâ ilâhe illâ ente. Estaghfiruka ve etûbu ileyk.”

İkinci dua, Allah’a teşekkür etmek ve günahlarından arınmak isteyenler için tavsiye edilir. Üçüncü dua, imanın 6 şartından olan “La ilaha illallah, Muhammedun Rasulullah” ifadesini içerir. Dördüncü dua ise abdestin tamamlanması için okunacak şükür duasıdır.

Yorum yapın