Instagram Story Nasıl Atılır?

Instagram hesabınızda güncel kalmak ve takipçilerinizle etkileşimde bulunmak için Instagram Story paylaşımı yapmanız oldukça önemlidir. Instagram Story paylaşımı yapmak için kolay birkaç adımı takip ederek hikayenize görsel ve ifadeler ekleyebilirsiniz.

İlk olarak, hikaye paylaşımı için ana ekrandan “Hikayeler” sekmesine tıklamanız gerekiyor. Bu adımda hikaye oluşturma işlemi için butonlara tıklayarak içerikleri eklemelisiniz.

Hikayelerinize fotoğraf eklemek istiyorsanız, kameranızı açabilir veya galeri seçeneğini kullanabilirsiniz. Kamerayı açmak için dokunun ve fotoğraf çekin. Kaydırın ya da sarı butona basılı tutarak video kaydedebilirsiniz. Galeri seçeneğine dokunarak telefonunuzdaki fotoğraf ve videolardan hikayenize eklemek istediğinizi seçin.

Hikayelerinize metin yazmak veya çıkartmalar eklemek için üst menüdeki ilgili butonlara tıklayın. Hikayenizi tamamladıktan sonra “Hikayenizi Paylaşın” butonuna dokunarak hikayenizi paylaşabilirsiniz. Hikayenizi paylaştıktan sonra profilde ki “Hikayeler” butonuna tıklayarak hikayenizi kendiniz de görebilirsiniz.

Adım 1: Hikayeler Sekmesine Git

Hikayeler, Instagram’daki herkesin bilmesi gereken bir özelliktir. Hikayeler, ana hesap görünümünde yer almaz, ancak ana ekrandan hızlıca erişilebilir ve takipçilerinizle anında etkileşim kurar. Bir hikaye paylaşımı yapmak için, İnstagram uygulamasını açın ve ekranda “Hikayeler” sekmesine dokunun. Bu, hikaye oluşturmak veya daha önce oluşturulmuş bir hikayeyi görüntülemek için atmanız gereken ilk adımdır.

Adım 2: İçerik Oluştur

Hikaye oluşturma işlemi basit birkaç adımda gerçekleşiyor. İlk olarak, hikayenizde ne göstermek istediğinize karar verin. Daha sonra, içeriğinizi eklemek için ilgili butonlara tıklayın. İster fotoğraf, ister video ya da sadece metin kullanın, seçim tamamen size kalmış.

Fotoğraf veya video eklemek istiyorsanız, kameranızı açarak anlık görüntüler yakalayabilir veya galeri seçeneğini kullanarak daha önce çekilmiş fotoğraflarınızı veya videolarınızı yükleyebilirsiniz. Ayrıca, hikayenize metin ve çıkartmalar da ekleyebilirsiniz. Üst menüde yer alan ilgili butonlara tıklayarak bu seçeneklere erişebilirsiniz.

Bir dizi içerik seçeneği arasından tamamen size uygun olanları seçerek, kendi benzersiz hikayenizi oluşturabilirsiniz.

Fotoğraf Ekleme

Instagram Story paylaşımı yaparken hikayelerinize fotoğraf eklemek istiyorsanız iki farklı seçeneğiniz bulunmaktadır. Bunlardan birisi kameranızı kullanarak fotoğraf çekmeniz, diğeri ise galerinizden bir fotoğraf seçmenizdir. Fotoğraf eklemek için öncelikle hikayeler sekmesine tıklamanız gerekmektedir. Ardından sağ alt köşede bulunan kamera butonuna dokunarak kameranızı açabilir veya sol daire şeklindeki butona basarak galerinizi seçebilirsiniz. Bu adımdan sonra paylaşmak istediğiniz fotoğrafı ya da videoyu seçerek hikayenize ekleyebilirsiniz.

Kamera Kullanımı

Instagram hikayelerinde, fotoğraf çekmenin yanı sıra video çekme imkanınız da bulunmaktadır. Kamerayı açmak için öncelikle “Hikayeler” sekmesine gitmeniz gerekmektedir. Ardından alt bölümde yer alan “Normal” butonuna dokunarak kamerayı açabilirsiniz. Kamerayı açtığınızda, sarı butona dokunarak fotoğraf çekebilir ya da basılı tutarak video kaydedebilirsiniz. Ayrıca, ekranın solundan sağa doğru kaydırarak başka bir efekti ya da kamera açısını seçebilirsiniz.

Kaydettiğiniz videoların uzunluğu 15 saniye ile sınırlıdır. Yani, 15 saniyelik herhangi bir video oluşturabilirsiniz ama daha uzun bir video oluşturamazsınız. Bu nedenle, hikayenizin tam olarak neyi anlatmak istediğinizi düşünün ve izleyicilerinizin dikkatini çekmek için en önemli noktalara odaklanın.

Galeri Kullanımı

Galeri kullanımı, Instagram hikayelerinizde daha önce çekilmiş fotoğraf ve videoları kullanmanızı sağlar. Bu özellik sayesinde galerinizde bulunan içerikleri hikayelerinizde paylaşabilirsiniz.

Galeri kullanımı yapmak için, hikayeler sekmesine gitmeden önce telefonunuzun galerisinde yer alan fotoğraflarınıza ve videolarınıza erişiminiz olmalıdır. Hikayeler sekmesine gittikten sonra, içerik oluşturma arayüzünü açmak için kameraya dokunun ve sağ üst köşedeki galeri simgesine dokunun.

Bundan sonra, telefonunuzda bulunan fotoğraf ve videoları görüntüleyebilirsiniz. Hikayenize eklemek istediğiniz içeriği seçmek için üzerine dokunmanız yeterlidir.

Eklenecek içeriği seçtikten sonra, bu içeriği düzenlemek için filtreler, çıkartmalar ve yazı ekleme gibi seçenekleri kullanabilirsiniz.

Son olarak, hikayenizi paylaşmak için “Hikayenizi Paylaşın” butonuna dokunmanız yeterlidir. Hikayeniz paylaşıldıktan sonra, hikayeler sekmesinde yayınlanacaktır.

Metin ve Çıkartma Ekleme

Instagram hikayenize daha fazla renk katmak için metin veya çıkartma ekleyebilirsiniz. Bunun için üst menüde yer alan ilgili butonlara tıklamanız yeterli olacaktır. Metin eklemek için “Aa” butonuna tıklayın ve ardından istediğiniz yazıyı yazın. Yazınızı farklı stillerde ve renklerde düzenleyebilirsiniz.

Çıkartma eklemek ise oldukça kolaydır. “Yüz” butonuna tıklayarak ücretsiz ve premium seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz. Bu çıkartmaları sürükleyip bırakarak istediğiniz yere yerleştirebilirsiniz. Kategoriler arasında arama yaparak da içeriği kolayca bulabilirsiniz.

Adım 3: Paylaş

Hikayenizi tamamladıktan sonra, hikayenizi Instagram hesabınızda paylaşmak için “Hikayenizi Paylaşın” butonuna dokunun. Bu buton, hikayenizi doğrudan yayınlamadan önce son kontrollerinizi yapmanıza olanak tanır. Göndermeden önce etiketler, konum, filtre veya çıkartmalar gibi ek özellikleri eklemek için ayarları düzenleyebilirsiniz. İsterseniz hikayenizi önceden belirlediğiniz arkadaş listenizle de paylaşabilirsiniz. Yalnızca arkadaşlarınıza göstermek isterseniz, “En İyi Arkadaşlar” özelliğini kullanabilirsiniz. Bir hikayenin ne kadar süreyle görüntülenebileceğini ayarlamak için, hikayenin altında yer alan “Hikaye Ayarları” butonuna tıklayarak hikayenin süresini belirleyebilirsiniz.

Adım 4: Hikayenizi Görüntüleyin

Hikayenizi paylaştıktan sonra, profil sayfanızda bulunan “Hikayeler” butonuna tıklayarak kendiniz de paylaştığınız hikayenizi görebilirsiniz. Hikaye üzerinde sağa doğru kaydırarak diğer kullanıcıların hikayelerini de görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca hikayenizde diğer kullanıcıların verdiği cevapları da görebilir ve buna yanıt verebilirsiniz.

Yorum yapın