Telefon Dökümü Nasıl Çıkar?

Telefonunuzun ekranı kırıldı ve kendiniz tamir etmek istiyorsanız, öncelikle telefon dökümünü çıkarmanız gerekecek. Bu işlem zor gibi görünse de, uygun araçlar ve tekniklerle basit bir işleme dönüşebilir. Öncelikle ekranı çıkarmanız gerekiyor. Bunun için iSclack veya Suction cup gibi bir araç kullanabilirsiniz. Daha sonra, vidaları çıkarmak ve iç aksamı açmak için diğer parçaları çıkarmalısınız. Bataryayı çıkarmadan önce elektrostatik deşarj bilek hanımınız takın ve talimatları okuyun. Batarya takılıyken ekran kablosunu çıkarmayın, aksi takdirde cihaz hasar görebilir. Ayrıca dokunmatik sensörü yeni ekrana takmadan önce eşleştirmelisiniz. Diğer iç parçaları (kamera, hoparlör, kulaklık jakı vb.) çıkarın ve son olarak dış kabuğu çıkararak, tamir işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Ekranı Çıkarın

Telefon ekranı kırıldığında, tamir etmek için ilk yapmanız gereken ekranı çıkarmaktır. Bunun için iSclack veya Suction cup gibi bir araç kullanabileceğiniz gibi telefon modelinize özel çıkartma kiti satın alarak da işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ekrana yakın tutacak şekilde aracı telefonun içine yerleştirin ve yavaşça çekerek ekranı çıkarın. Ancak dikkatli olun, çünkü kırılmış cam parçaları yüzünüze zarar verebilir. Ekrana zarar vermemek için diğer parçaları da açmadan önce yavaşça ekranı çıkarmaya özen gösterin.

İç Parçaları Çıkarın

Telefon ekranınızı çıkardıktan sonra, telefonunuzun iç parçalarına erişebilirsiniz. Bu parçalara ulaşmak için, telefonunuzun büyük olasılıkla daha fazla vidayla bağlı diğer parçalarını da çıkarmanız gerekecektir.

İlk olarak, bataryayı çıkarmanız gerekebilir. Ancak, bataryayı çıkarmadan önce elle elektrostatik deşarj bilek hanımınızı takmanız ve kendinizi ve telefonunuzu tehlikeli statik elektrik yüklerinden korumanız önemlidir. Ayrıca, batarya ömür müdahale gerektirmeyen bir yapıya sahipse, bu adımı atlayabilirsiniz.

Bataryayı çıkardıktan sonra, diğer iç parçaları çıkarmak için vidaları çıkarmalısınız. Bu parçalar arasında kamera, hoparlör, kulaklık jakı vb. gibi farklı bileşenler bulunabilir.

İç parçaları çıkarmak için doğru araçları kullanmanız önemlidir. Bu, telefonunuzun marka ve modeline bağlı olarak değişebilir. Uygun araçlarla çalışmadan önce kullanım kılavuzunu okumalısınız.

Bu adım tamamlandıktan sonra, telefonunuzun iç parçalarını tamir etmek için ileriye doğru devam edebilirsiniz.

Bataryayı Çıkarın

Telefonunuzun bataryasını çıkarmadan önce mutlaka bir elektrostatik deşarj bilek halkası takmanız gerekmektedir. Çünkü elektrostatik boşalmalar cihazınızın parçalarına zarar verebilir.

Bataryayı çıkarmak için öncelikle batarya kapağına erişim sağlamanız gerekir. Kapağı açmak için talimatları okuyun ve kapak açma aracınızı kullanın. Batarya takılıyken telefonunuzun iç parçalarını çıkarmayın. Bataryayı çıkarmadan önce telefonunuzu kapatın ve şarj kablosunu çıkardığınızdan emin olun. Bataryayı kaldırmak için bir plastik açma aracı kullanın ve yavaşça bataryayı çıkarın.

Bataryanın yerine takılması için talimatları takip edin ve yeni bataryanın yerleştirilme şekline dikkat edin. Yanlış takılması telefonunuzda ciddi hasarlara neden olabilir.

Telefon tamircileri, oem bataryalar kullanmanızı önerir. Bunlar, telefonunuzla uyumlu ve güvenli bataryalardır.

Ekran Bağlantısını Çıkarın

Eğer ekran bağlantısını çıkarmak istiyorsanız, bataryayı çıkarmanız veya sökmekten kaçınmanız gerekiyor. Aksi takdirde cihazınız zarar görebilir. Ekran bağlantısını çıkarmak için öncelikle vidaları çıkarın. Sonrasında, bir cımbız veya plastik açacağı kullanarak bağlantıyı kaldırın. Farklı telefon modellerinde bağlantı yerinde değişiklik olabilir, o yüzden telefonun marka ve modeline göre doğru vidaların ve bağlantıların nasıl çıkarılacağından emin olun. İşlemi birkaç kez yaparsanız, daha kolay hale gelecektir.

Dokunmatik Sensörü Eşleştirin

Bir telefon ekranını yeniden takarken, dokunmatik sensörü eşleştirmek önemlidir. Bu işlem için, öncelikle eski dokunmatik sensörü çıkarmanız gerekecektir. Ardından, yeni dokunmatik sensörü telefonunuza takmadan önce eşleştirmeniz gerekir. Bu işlem, cihazınızın ekranını doğru şekilde çalıştırabilir. Dokunmatik sensörü eşleştirmek için, telefonunuzun markasına göre birkaç adım izlemeniz gerekebilir. Bu adımları doğru şekilde takip etmek için kullanım kılavuzunu okumanız önerilir. Eşleştirme işlemi tamamlandıktan sonra, yeni ekranı takabilir ve telefonunuzu yeniden çalıştırabilirsiniz.

Diğer İç Parçaları Çıkarın

Ekranı çıkardıktan sonra, diğer iç parçaları çıkarmak için vidaları çıkarın. Kamera çıkarmak için açılır kapağı kaldırın. Hoparlörü çıkarmak için vidaları çıkarın ve bağlantı kablosunu çıkarın. Kulaklık jakını çıkarmak için tribün aracılığıyla bağlantısını çözerek alın.

Birçok telefon modeli farklı iç parça düzenlemesi yapabilir. Kamera, şarj portu, orta çerçeve, kulaklık jakı, ilgili olan diğer parçaları yavaşça ve sabırlı bir şekilde çıkarın. Eğer ihtiyacınız varsa, parçaları güvenli bir şekilde tutmak için bir filtre, kabuk veya benzeri bir şey hazırlayın.

Telefon Dış Kabuğunu Çıkarın

Bazı telefon modelleri, dış kabuğun tırnaklar yardımıyla açılması gereken bir kaplama kullanırken diğerleri vidalarla tutturulur. Kabuk vidalarla tutturulduysa, uygun bir tornavida kullanarak vidaları çıkarmalısınız. Vidaları çıkardıktan sonra, telefonunuzun dik açıda açabileceğiniz bir açısı olduğunu unutmayın.

Bazı modeller, kabuğun dübellerle tutturulduğu durumlarda ise kabuğu çıkarmak için birkaç dübel deliğiyle karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlarda, kabuğu çıkarmak için dübelleri çıkarmalısınız. Dübellerin nasıl çıkarılacağı telefon modelinize bağlı olarak değişebilir, ancak çoğu durumda, ikili dübel tasarımını kullanan iyi bir tornavidaya ihtiyacınız olacaktır.

Telefonunuz için doğru yedek parçaları alınmadan önce dış kabuğunu çıkardığınızdan emin olun. Yedek parçalar, telefonunuzun marka ve modeline tam olarak uyacak şekilde seçilmelidir. Telefonunuzun marka ve modeli hakkında bilgi edinmek için kullanım kılavuzunu okuyabilirsiniz.

Son İşlemler

Telefonunuzun dökümünü tamamladıktan sonra, şimdi son adımları takip ederek telefonunuzu tamir edebilirsiniz. İlk olarak, tüm vidaları geri takın ve dikkatlice telefonunuzun dış kabuğunu yerine alın. Dikkatlice ekranı yerine oturtun ve telefonu açın. Yeni ekranın yanıt verdiğini ve tüm parçaların doğru bir şekilde konumlandırıldığını doğrulayın. Son olarak, telefonunuzun tüm ayarlarını kontrol edin ve oluşabilecek herhangi bir sorunu çözmek için gerekli adımları atın.

Telefonunuzun yeniden çalışmasından emin olduktan sonra, eski bir telefonu tekrar kullanmanın verdiği mutluluğu yaşayacaksınız! Bu işlemi gerçekleştirmek zaman alıcı olabilir, ancak başarı için sabırlı ve dikkatli olmanız gerekiyor. Eğer hala bu işlemin zorluğundan endişe ediyorsanız, en yakın teknik servisten yardım almanızı öneririz.

Yorum yapın